10 kwietnia 2025 roku, w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Zielonej Górze (WUP), obradowała Wojewódzka Rada Rynku Pracy Województwa Lubuskiego (WRRP). W posiedzeniu uczestniczyli: Andrzej Ziarek – Dyrektor Departamentu Infrastruktury Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze, Anna Urbaniak – p.o. Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Zielonej Górze i Łukasz Hudziak – Wicedyrektor ds. Rynku Pracy i Doradztwa Zawodowego WUP. Ponadto obecni byli: przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp. (Delegatury w Zielonej Górze); przedstawicielki organów prowadzących szkoły oraz dyrektor szkoły.
Na początku posiedzenia Rada dokonała wyboru kolejnego wiceprzewodniczącego, którym został prof. dr hab. Zdzisław Wołk.
W trakcie posiedzenia WRRP zaopiniowała 12 kierunków kształcenia zawodowego (dla 3 szkół) oraz możliwość uruchomienia kształcenia na kwalifikacyjnych kursach zawodowych w zakresie kwalifikacji w 2 zawodach. Opinie dotyczyły takich kierunków jak: technik informatyk, technik programista oraz technik usług fryzjerskich dla Technikum „Cosinus” w Zielonej Górze; kucharz, fryzjer, sprzedawca, blacharz, mechanik pojazdów samochodowych, elektryk oraz cukiernik dla Branżowej Szkoły I Stopnia „Cosinus” w Zielonej Górze; technik archiwista oraz technik ochrony fizycznej i mienia dla Centrum Kształcenia Ustawicznego w Zielonej Górze (CKU). Jeśli chodzi o kwalifikacyjne kursy zawodowe to będą one prowadzone przez CKU w ramach kwalifikacji w zawodzie: technik górnictwa otworowego oraz technik turystyki na obszarach wiejskich.
Ponadto Rada zaopiniowała: informację „Ocena sytuacji na lubuskim rynku pracy i realizacji zadań w zakresie polityki rynku pracy w ramach Lubuskiego Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia w 2024 roku”; coroczne sprawozdanie z realizacji planu pracy za rok 2024 Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Zielonej Górze; oraz wykaz zawodów, w których za przygotowanie zawodowe młodocianych pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, może być dokonywana refundacja kosztów wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne poniesionych przez pracodawcę.
W trakcie posiedzenia poruszono kwestię ograniczenia środków Funduszu Pracy na dodatki do wynagrodzeń pracowników powiatowych urzędów pracy w województwie lubuskim (do poziomu 15% przyznanego limitu na środki fakultatywne). Wojewódzka Rada Rynku Pracy Województwa Lubuskiego postanowiła w formie stanowiska wyrazić swoje zaniepokojenie taką sytuacją oraz przekazać do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wniosek o ponowne rozważenie ustalonych kwot.
W trakcie spotkania dyskutowano i zadawano pytania dotyczące przedstawianych tematów.
Na tym zakończono posiedzenie WRRP. Następne zaplanowano na 18 września 2025 roku.