Dla kogo jest program?
Dla osób w wieku 15-29 lat, które nie pracują, nie kształcą się i nie szkolą. Jest to grupa określana mianem NEET-s (Not in Education, Employment or Training).
Konkretnie:
- osoby do 29 roku życia, zarejestrowane w powiatowych urzędach pracy,
- młodzież w wieku 15-17 lat przedwcześnie kończąca naukę,
- osoby od 18 do 29 roku życia z grupy tzw. NEET-s.
- osoby bezrobotne lub poszukujące pracy, w wieku 18-29 lat, absolwenci szkół i uczelni do 48 miesięcy od daty ukończenia nauki
- Na co można liczyć?
Czyli można liczyć na:
- poradnictwo zawodowe i pośrednictwo pracy
- szkolenia, kursy zawodowe i bony szkoleniowe
- staże, praktyki zawodowe i bony stażowe
- przygotowanie zawodowe dorosłych
- dofinansowanie kosztów egzaminów i kosztów uzyskania licencji
- treningi aktywnego poszukiwania pracy (zajęcia aktywizacyjne, szkolenia z zakresu umiejętności poszukiwania pracy, dostęp do informacji i elektronicznych baz danych służących uzyskaniu umiejętności poszukiwania)
- pożyczki szkoleniowe
- dofinansowanie dalszego kształcenia m.in. studiów podyplomowych, stypendium na kontynuowanie nauki
- finansowanie pracy asystenta osoby niepełnosprawnej
- zwrot kosztów dojazdu lub środki na zasiedlenie
- dotacje na podjęcie działalności gospodarczej
Realizatorzy gwarancji:
Powiatowe urzędy pracy (PUP): szacuje się, że połowa młodych ludzi po nieudanych próbach zatrudnienia, rejestruje się jako bezrobotni. Tam otrzymują bezpośrednie wsparcie, dzięki czemu udaje im się wystartować.
Ochotnicze hufce pracy (OHP): muszą udźwignąć problemy młodocianych, którzy zaniedbują obowiązek edukacyjny. Trzeba ich wyposażyć w kwalifikacje potrzebne na rynku pracy. Zadaniem hufców jest dotrzeć do młodych ludzi, które z różnych względów nie potrafią rozpocząć kariery zawodowej. Oni najczęściej potrzebują podwyższenia kwalifikacji lub znalezienia im zatrudnienia.
Partnerzy rynku pracy: agencje zatrudniania, organizacje pozarządowe, podmioty ekonomii społecznej, instytucje szkoleniowe, instytucje dialogu społecznego, gminy i pracodawcy biora udział w konkursach ogłaszanych przez ministra pracy oraz wojewódzkie urzędy pracy. Realizują projekty, w których uczestniczą młodzi ludzie, wykorzystując wskazane wyżej formy wsparcia.
Bank Gospodarstwa Krajowego: to instytucja, z którą budżet państwa pracuje na szczególnych zasadach. Chodzi o niskooprocentowne pożyczki na projekty biznesowe, najczęściej innowacyjne, o współfinansowanie inicjatyw partnerów społecznych , pracodawców, którzy chcą promować dobrej jakości staże i praktyki.