Coraz mniej studentów w Lubuskiem

1 grudnia br. spotkali się członkowie Partnerstwa na rzecz kształcenia ustawicznego. Zamierzali wysłuchać m.in. wystąpienia przedstawiciela Kuratorium Oświaty, który miał mówić o planowanych i wdrażanych zmianach w oświacie. Niestety, przedstawiciel tej instytucji odwołał swoją prelekcję.

Na zdjęciu rozpoczęcie spotaknia przez wicedyrektora Łukasza Hudziaka i naczelnika Wydziału Rynku Pracy
Spotkanie rozpoczął wicedyrektor WUP Łukasz Hudziak (z lewej) i Edwin Gierasimczyk, naczelnik Wydziału Rynku Pracy.
 
Zebrani poświęcili więc czas na wysłuchanie wystąpień przedstawicieli szkół wyższych. I tym razem nie powiało optymizmem. Okazuje się, że coraz mniej młodych ludzi chce studiować w województwie lubuskim. Spadek absolwentów uczelni przypadający na 10 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich 9 lat wniósł prawie 50 proc. Jest to największy spadek w Polsce.
Wykres pokazujący jak bardzo spadła liczba studentów w województwie lubuskim

Największym problemem szkół wyższych jest obecnie rekrutacja studentów na kierunki, które będą dla nich atrakcyjne. Stąd też mówiono o potrzebie szybkiego reagowania przez szkoły wyższe na potrzeby rynku pracy. Natomiast powołanie nowego kierunku kształcenia to minimum pół roku, jeśli nie zmieniają się w tym czasie przepisy, bo wówczas trwa to rok. Postawiono więc wniosek, że uczelnie powinny mieć większą swobodę i mobilność w tworzeniu nowych kierunków.
 
zdjęcie uczxstników spotkania

O tendencjach i kierunkach zmian w lubuskim szkolnictwie wyższym mówili: dr Przemysław Słowiński – prorektor ds. studenckich Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp., mgr Roman Bajor z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie oraz dr Tadeusz Kowalski – dziekan Wydziału Pedagogiki  Łużyckiej Wyższej Szkoły Humanistycznej w Żarach.

Ta ostatni uczelnia właśnie wystąpiła o wyłączenie z nazwy przymiotnika „Humanistyczna". To efekt reagowania na zmiany rynku pracy. Szkoła do tej pory kształciła w kierunkach pedagogicznych i bezpieczeństwie narodowym. Od tego roku postawiła na logistykę.

 „To zawód przyszłości – mówił dr Tadeusz Kowalski - kusi rozwijającym się rynkiem e-commerce, różnorodnymi stanowiskami. Logistyka, w wielu rankingach zawodów przyszłości, zajmuje czołowe miejsce."

Uczelnia zwróciła też uwagę, na to iż w województwie lubuskim pracuje coraz więcej obcokrajowców i opłaci się zadbać o stworzenie im możliwości podnoszenia kwalifikacji. Kolejny pomysł żarskiej uczelni to studia dualne. Dr Kowalski pokazał przykładowy harmonogram, w którym student przez 9 tygodni chodzi na zajęcia na uczelni, a kolejne 9 tygodni pracuje. Kończąc studia ma dyplom z uzyskanym zawodem i trzyletnie doświadczenie zawodowe. Takie projekty są już realizowane przez niektóre uczelnie w kraju. Pomysł ciekawy, ale jego realizacja jest uzależniona od liczby chętnych studentów oraz pozyskania pracodawców, którzy zechcą przyłożyć rękę do kształcenia studentów, co – jak zaznaczył dziekan - w  Żarach nie będzie proste.

O studentów bardzo dba Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. dr Przemysł Słowiński podkreślił, że uczelnia dopasowuje się do potrzeb studentów, którzy opiekują się dziećmi lub  osobami zależnymi.

- Szczególną uwagę poświęcamy studentom niepełnosprawnym – podkreślił dr Słowiński. – Nasze obiekty nie mają barier architektonicznych. Osoby niedowidzące i niewidome mają przydzielonych asystentów. Istnieje wirtualna możliwość korzystania z biblioteki uczelnianej.

Kilkanaście budynków, z przekształconej gorzowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Akademię im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp., zostało imponująco wyremontowanych, co zebrani oglądali na prezentacji. Następną atrakcją dla studentów jest możliwość studiowania w tym samym czasie na zaprzyjaźnionych uczelniach za granicą  i w akademii oraz otrzymanie dwóch dyplomów.
 
zdjęcie dra Przemysława Słowińskiego z Akademii Jakuba z Paradyża
Dr Przemysław Słowiński z Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. pokazał uczelnie w ciekawej prezentacji.
 
Mgr Roman Bajor z PWSZ w Sulechowie przedstawił krótko 18-letnią historię uczelni. Startowała z jednym kierunkiem: administracja.

 - Obecnie kształcimy w sześciu kierunkach – mówił mgr Bajor – ale do wyboru studenci mają kilkadziesiąt specjalizacji. W tym roku wystąpiliśmy o trzy nowe kierunki.

Omówione zostały także zasady opiniowania wniosków o utworzenie nowych kierunków kształcenia w szkołach ponadgimnazjalnych.
Na zakończenie spotkania rozmawiano o nowym podejściu do prognozowania zapotrzebowania na pracowników, tak zwanym: „Barometrze zawodów".

Prezentacje zaproszonych gości:
Dra Przemysława Słowińskiego z Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp.
Dra Tadeusza Kowalskiego z Łużyckiej Wyższej Szkoły Humanistycznej w Żarach.