HtmlBox

Parnerstwo lokalne na rzecz badań rynku pracy

Asset Publisher

Informacja po spotkaniu branżowego partnerstwa lokalnego na rzecz badań rynku pracy, które odbyło się 16 listopada 2022 roku

16 listopada 2022 roku odbyło się coroczne spotkanie branżowego partnerstwa lokalnego na rzecz badań rynku pracy.

Jako pierwsza głos zabrała Roksana Bach z Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze, która przedstawiła temat dotyczący „Aktywizacji regionalnych i lokalnych liderów kluczem do skutecznych działań promocyjnych wyników NSP 2021". W województwie lubuskim zaangażowanych w spis było ponad 200 osób, pod koniec spisu było 360 rachmistrzów. Kampania informacyjna obejmowała: akcję mailingową, rozpowszechnianie ulotek i plakatów, reklamy na bilbordach, ekranach led i środkach komunikacji miejskiej. Ponadto udzielono 130 wywiadów oraz stworzono 850 artykułów prasowych o NSP. Akcja promocyjna objęła również media społecznościowe, przeprowadzono konkursy, różnego rodzaju wydarzenia: seminaria, czy wydarzenia plenerowe itp. Odsłonięto również figurę Bachusika na budynku Urzędu Statystycznego.

Kolejna prezentacja dotyczyła "Wyzwań lubuskiego rynku pracy w kontekście przemian demograficznych – wyniki NSP 2021", którą przedstawiła Iwona Goździcka z Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze. Wyniki NSP 2021 wskazują, że liczba ludności w województwie lubuskim spadła o 3,1% w porównaniu z NSP 2011. Odnotowano wyraźny wzrost odsetka osób w wieku 65 lat i więcej, nie tylko w lubuskim, ale i w całym kraju. Obserwowany jest spadek liczby ludności w wieku przedprodukcyjnym i produkcyjnym, natomiast wzrost w wieku poprodukcyjnym. Udział osób aktywnych zawodowo, z tego pracujących wzrósł (zarówno ogółem, jak i w podziale na płeć), natomiast bezrobotnych spadł (zarówno ogółem i jak i w podziale na płeć). 

Temat dotyczący „Wpływu wydarzeń nadzwyczajnych na sytuację społeczno-gospodarczą w województwie lubuskim" przedstawił Robert Wróbel Zastępca Dyrektora Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze. Na wstępie omówione zostały zmiany w przeciętnym zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw. We wrześniu 2022 roku liczba zatrudnionych spadła do poziomu 129 tysięcy w porównaniu z wrześniem 2019 roku. Jednocześnie można zaobserwować, iż w omawianym okresie przeciętne wynagrodzenie wyraźnie wzrosło. Przedsiębiorcy w większości badanych obszarów ocenili koniunkturę gorzej niż w stosunku do września 2019 roku. Jako najczęściej wskazywane bariery w prowadzeniu działalności przedsiębiorcy w przetwórstwie przemysłowym wskazywali: niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej niedobór materiałów i półfabrykatów; w budownictwie: koszty zatrudnienia i koszty materiałów; w usługach: wysokie obciążenie na rzecz budżetu; w handlu detalicznym: koszty zatrudnienia. Ponadto lubuscy przedsiębiorcy nie planują nowych zatrudnień oraz przewidują wzrost cen.

Na zakończenie prezentację dotyczącą „Barometru zawodów - omówienie wyników tegorocznej edycji badania" przedstawiła Aleksandra Wojtkowiak z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Zielonej Górze. Zaprezentowane zostały dane z ósmej edycji badania, które zostało przeprowadzone na terenie województwa lubuskiego. W tegorocznej edycji wyróżniono 43 zawody deficytowe, 123 zawody zrównoważone. Przedstawiono zawody deficytowe, pogrupowane w 8 branż wraz z przyczynami deficytów. Biorąc pod uwagę poszczególne zawody z grupy deficytowych, braku pracowników we wszystkich powiatach należy spodziewać się wśród kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, pielęgniarek i położnych. Lokalne rynki pracy wykazują zróżnicowanie pod względem liczby zawodów w poszczególnych grupach (nadwyżkowe, deficytowe, zrównoważone).
 

nnk.asset.publisher.attachments

Aktywizacja liderów - promocja wyników NSP 2021
Aktywizacja liderów - promocja wyników NSP 2021.pdf 7676 KB
Wpływ wydarzeń nadzwyczajnych na sytuację społeczno-gospodarczą w województwie lubuskim
Wpływ wydarzeń nadzwyczajnych na sytuację społeczno-gospodarczą w województwie lubuskim.pdf 808 KB
Wyzwania lubuskiego rynku pracy - WYNIKI NSP 2021
Wyzwania lubuskiego rynku pracy - WYNIKI NSP 2021.pdf 9594 KB
Barometr zawodów
Barometr zawodów.pdf 825 KB

Menu Display