Jako pierwsza głos zabrała Roksana Bach z Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze, która przedstawiła temat dotyczący „Aktywizacji regionalnych i lokalnych liderów kluczem do skutecznych działań promocyjnych wyników NSP 2021". W województwie lubuskim zaangażowanych w spis było ponad 200 osób, pod koniec spisu było 360 rachmistrzów. Kampania informacyjna obejmowała: akcję mailingową, rozpowszechnianie ulotek i plakatów, reklamy na bilbordach, ekranach led i środkach komunikacji miejskiej. Ponadto udzielono 130 wywiadów oraz stworzono 850 artykułów prasowych o NSP. Akcja promocyjna objęła również media społecznościowe, przeprowadzono konkursy, różnego rodzaju wydarzenia: seminaria, czy wydarzenia plenerowe itp. Odsłonięto również figurę Bachusika na budynku Urzędu Statystycznego.
Kolejna prezentacja dotyczyła "Wyzwań lubuskiego rynku pracy w kontekście przemian demograficznych – wyniki NSP 2021", którą przedstawiła Iwona Goździcka z Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze. Wyniki NSP 2021 wskazują, że liczba ludności w województwie lubuskim spadła o 3,1% w porównaniu z NSP 2011. Odnotowano wyraźny wzrost odsetka osób w wieku 65 lat i więcej, nie tylko w lubuskim, ale i w całym kraju. Obserwowany jest spadek liczby ludności w wieku przedprodukcyjnym i produkcyjnym, natomiast wzrost w wieku poprodukcyjnym. Udział osób aktywnych zawodowo, z tego pracujących wzrósł (zarówno ogółem, jak i w podziale na płeć), natomiast bezrobotnych spadł (zarówno ogółem i jak i w podziale na płeć).
Temat dotyczący „Wpływu wydarzeń nadzwyczajnych na sytuację społeczno-gospodarczą w województwie lubuskim" przedstawił Robert Wróbel Zastępca Dyrektora Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze. Na wstępie omówione zostały zmiany w przeciętnym zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw. We wrześniu 2022 roku liczba zatrudnionych spadła do poziomu 129 tysięcy w porównaniu z wrześniem 2019 roku. Jednocześnie można zaobserwować, iż w omawianym okresie przeciętne wynagrodzenie wyraźnie wzrosło. Przedsiębiorcy w większości badanych obszarów ocenili koniunkturę gorzej niż w stosunku do września 2019 roku. Jako najczęściej wskazywane bariery w prowadzeniu działalności przedsiębiorcy w przetwórstwie przemysłowym wskazywali: niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej niedobór materiałów i półfabrykatów; w budownictwie: koszty zatrudnienia i koszty materiałów; w usługach: wysokie obciążenie na rzecz budżetu; w handlu detalicznym: koszty zatrudnienia. Ponadto lubuscy przedsiębiorcy nie planują nowych zatrudnień oraz przewidują wzrost cen.
Na zakończenie prezentację dotyczącą „Barometru zawodów - omówienie wyników tegorocznej edycji badania" przedstawiła Aleksandra Wojtkowiak z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Zielonej Górze. Zaprezentowane zostały dane z ósmej edycji badania, które zostało przeprowadzone na terenie województwa lubuskiego. W tegorocznej edycji wyróżniono 43 zawody deficytowe, 123 zawody zrównoważone. Przedstawiono zawody deficytowe, pogrupowane w 8 branż wraz z przyczynami deficytów. Biorąc pod uwagę poszczególne zawody z grupy deficytowych, braku pracowników we wszystkich powiatach należy spodziewać się wśród kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, pielęgniarek i położnych. Lokalne rynki pracy wykazują zróżnicowanie pod względem liczby zawodów w poszczególnych grupach (nadwyżkowe, deficytowe, zrównoważone).