Zasady opiniowania przez Wojewódzką Radę Rynku Pracy kierunków kształcenia

Załącznik do Uchwały Nr 4/2023
Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy
z dnia 1 lutego 2023 roku
 
Zasady opiniowania przez Wojewódzką Radę Rynku Pracy kierunków kształcenia
 
  1. Prośbę o zaopiniowanie kierunku kształcenia zawodowego przez Wojewódzką Radę Rynku Pracy składa Dyrektor Szkoły (lub uprawniona osoba). Prośba powinna zawierać uzasadnienie zasadności i możliwości kształcenia w danym kierunku (w tym możliwości prowadzenia kształcenia na kwalifikacyjnych kursach zawodowych w zakresie kwalifikacji wyodrębnionych w zawodzie). Wzór prośby stanowi załącznik do niniejszych Zasad opiniowania przez Wojewódzką Radę Rynku Pracy kierunków kształcenia.
  2. Prośba składana jest do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Zielonej Górze (WUP), który prowadzi sekretariat Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy. W sytuacji stwierdzenia braków formalnych (niewypełnienie w sposób kompletny prośby, w tym np. brak wskazania kierunku kształcenia, brak uzasadnienia, brak właściwego podpisu osoby uprawnionej) WUP zwraca się do Dyrektora Szkoły (uprawnionej osoby) o uzupełnienie braków.
  3. Prośby zawierające braki nie będą przedkładane Wojewódzkiej Radzie Rynku Pracy i pozostaną bez rozpatrzenia do momentu uzupełnienia danych. Do prośby Szkoła może załączyć opinię innych jednostek, podmiotów i organizacji (np. organizacji pracodawców lub konkretnego pracodawcy, własne analizy wskazujące na zasadność kształcenia na danym kierunku).
  4. Wojewódzki Urząd Pracy w Zielonej Górze przygotowuje informację na temat proponowanego kierunku kształcenia w oparciu o dostępne opracowania i materiały (m.in. prognozę zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy oraz sprawozdania statystyczne powiatowych urzędów pracy). Informacja przekazywana jest członkom Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy, przedstawicielom podmiotów, o których mowa w pkt. 7 oraz składającym prośbę. 
  5. Wojewódzka Rada Rynku Pracy wydaje opinię w trybie stacjonarnym lub obiegowym.
  6. W trybie stacjonarnym Wojewódzka Rada Rynku Pracy wydaje opinię na temat kierunku kształcenia na możliwie najbliższym posiedzeniu (z zastrzeżeniem pkt 3 oraz pkt 11).
  7. Na posiedzenie Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy zapraszani są przedstawiciele: pracodawców, organizacji pracodawców, samorządu gospodarczego, innej organizacji gospodarczej, stowarzyszenia lub samorządu zawodowego, lub sektorowej rady do spraw kompetencji, właściwych dla opiniowanego zawodu (z zastrzeżeniem pkt 8), szkoły, organu prowadzącego szkołę, kuratora oświaty oraz właściwej miejscowo powiatowej rady rynku pracy ze względu na siedzibę szkoły.
  8. Przyjmuje się, że nie istnieje potrzeba zapraszania na posiedzenie dodatkowego przedstawiciela pracodawców, organizacji pracodawców, samorządu gospodarczego, innej organizacji gospodarczej, stowarzyszenia lub samorządu zawodowego, lub sektorowej rady do spraw kompetencji, właściwych dla opiniowanego zawodu jeśli wśród członków WRRP jest przedstawiciel pracodawców właściwych odnośnie opiniowanego zawodu.
  9. Członkowie Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy po zapoznaniu się z informacjami, materiałami i opiniami  przedstawiciela szkoły, organu prowadzącego szkołę, kuratora oświaty oraz właściwej miejscowo powiatowej rady rynku pracy wydają opinię na temat danego kierunku kształcenia.
  10. Opinia Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy może być:
    1. pozytywna,
    2. pozytywna z zastrzeżeniami i/lub uwagami,
    3. negatywna.
  11. Opinia Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy może być wydawana w trybie obiegowym. Przyjmuje się wówczas następujący sposób postępowania:
    1. prośba Dyrektora Szkoły (lub osoby uprawnionej) wraz z informacją, o której mowa w pkt 4, przekazywana jest pocztą elektroniczną przedstawicielom, o których mowa w pkt 7 (z zastrzeżeniem o którym mowa w pkt 8) w celu uzyskania opinii na temat zasadności utworzenia nowego kierunku kształcenia;
    2. po uzyskaniu opinii od przedstawicieli, o których mowa w pkt 7 (z zastrzeżeniem o którym mowa w pkt 8), komplet materiałów (prośba Dyrektora Szkoły lub osoby uprawnionej; informacja, o której mowa w pkt 4; zestawienie opinii przedstawicieli, o których mowa w pkt 7 oraz projekt uchwały WRRP w sprawie opinii na temat kształcenia w danym kierunku kształcenia) przekazywane są członkom Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy, celem głosowania;
    3. po uzyskaniu opinii członków WRRP, informacja o wynikach głosowania przekazywana jest członkom WRRP.
  12. Wojewódzki Urząd Pracy przekazuje opinię Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy Dyrektorowi Szkoły (osobie uprawnionej).
  13. Od opinii Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy odwołanie nie przysługuje.
  14. Niniejsze zasady obowiązują od dnia 1 lutego 2023 roku.

Załączniki

Prośba o zaopiniowanie kierunku kształcenia (20230201)
Prośba o zaopiniowanie kierunku kształcenia (20230201).docx 21 KB
Prośba o zaopiniowanie kierunku kształcenia (20230201)
Prośba o zaopiniowanie kierunku kształcenia (20230201).pdf 151 KB