W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczone w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Podsumowanie działań partnerskich - Wojewódzki Urząd Pracy w Zielonej Górze
Wydawca treści
Podsumowanie działań partnerskich
18 listopada 2016r. w siedzibie Centrum Integracji Społecznej w Gorzowie Wlkp. odbyło się spotkanie sygnatariuszy Partnerstwa na rzecz ekonomii społecznej.
Głównym celem spotkania było podsumowanie dotychczasowych działań partnerskich podejmowanych przez Radę Programową Partnerstwa. Podczas spotkania zaprezentowane zostały działania różnych instytucji służące wsparciu sektora ekonomii społecznej w regionie lubuskim. Spotkanie było też okazją do wymiany doświadczeń w działaniach na rzecz ekonomii społecznej. Uczestniczyli w nim także goście zaproszeni: Romuald Gawlik- Wicemarszałek Województwa Lubuskiego oraz Małgorzata Jażdżewska –Dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego. W spotkaniu udział wzięło 50 osób reprezentujących instytucje partnerskie. Spotkanie prowadziły: Jadwiga Klimanowska z sekretariatu Partnerstwa i Helena Ghul ze Stowarzyszenie Pracowników Służb Społecznych „Krąg".
Jako pierwszy wystąpił Wicemarszałek Województwa Lubuskiego Romuald Gawlik. Podkreślił, że zaangażowanie samorządowców w rozwój działań na rzecz ekonomii społecznej jest niezbędne. Ekonomia Społeczna pozwala zagospodarować nowe przestrzenie rozwoju gospodarczego, tworzyć podmioty, którym można przekazywać zadania publiczne i aktywizować społecznie i ekonomicznie osoby bierne na rynku pracy. Podkreślił też ważna rolę Rady Programowej Partnerstwa w propagowaniu idei ekonomii społecznej.
W dalszej części spotkania Małgorzata Jażdżewska – Dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszy Społecznego omówiła zasadę równości szans kobiet i mężczyzn w ramach perspektywy finansowej na lata 2014-2020. Zaznaczyła, że rola ekonomii społecznej będzie wzrastała dzięki zaangażowaniu wielu ludzi w rozwijanie inicjatyw na jej rzecz, jak również dzięki wsparciu finansowemu, jakie dają środki Unii Europejskiej. M. Jażdżewska wyraziła też stanowisko wobec powstawania CIS. Uznała, że bardziej celowe jest wspieranie i rozwijanie już istniejących CIS, niż tworzenie nowych.
Zasada równości szans kobiet i mężczyzn jest obowiązkiem prawnym wszystkich beneficjentów funduszy europejskich. Dzięki wdrażaniu zasady równości szans płci na poziomie projektu, zyskujemy przedsięwzięcia, które lepiej odpowiadają na specyficzne potrzeby kobiet i mężczyzn. Obowiązkiem każdego projektodawcy jest rzetelne pochylanie się nad kwestiami związanymi z równością szans kobiet i mężczyzn w ramach wniosku, o którego dofinansowanie się stara. Wymogiem formalnym jest spełnienie tzw. standardu minimum równości szans płci. Zasada w przypadku funduszy unijnych jest jedną z zasad horyzontalnych obowiązujących w Unii Europejskiej. Kwestia równości szans kobiet i mężczyzn została również uregulowana na gruncie prawa polskiego, przede wszystkim w Konstytucji Rzeczypospolitej.
Następnie Jadwiga Klimanowska podsumowała działania partnerskie zrealizowane przez Radę Programową. Zaznaczyła, że Rada włącza się w różnorodne działania w obszarze ekonomii społecznej. Przypomniała, że głównym celem Partnerstwa jest wsparcie rozwoju ekonomii społecznej poprzez działania promocyjne, informacyjne i tworzenie dobrego klimatu w środowiskach społecznych i instytucjach samorządowych. Omówiła główne kierunki działań Rady. Są to m. innymi:
organizowanie spotkań sygnatariuszy Partnerstwa
propagowanie idei ekonomii społecznej w regionie
prowadzenie wymiany doświadczeń między sygnatariuszami Partnerstwa,
prowadzenie współpracy z Ośrodkiem Wsparcia Ekonomii Społecznej i Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej na rzecz rozwoju ekonomii społecznej w region lubuskim.
opracowanie wniosków i rekomendacji w obszarze ekonomii społecznej.
Zaznaczyła, że ważną rolę w promowaniu idei ekonomii społecznej spełniają spotkania informacyjno-promocyjne. W 2016r.zorganizowano .30 takich spotkań, w których udział wzięło ok. 140 osób. Zorganizowano również 2 szkolenia pt." Arteterapia sposobem na stres" dla 23 osób reprezentujących kadrę instytucji partnerskich. Wypracowane przez Radę rekomendacje i ustalenia nie są wiążące, mogą jednak zachęcić do działania, otworzyć nowe przestrzenie dla ekonomii społecznej.
Następnie Beata Kiecana - Z-ca Dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej - przedstawiła zakres realizacji Projektu „Efekt Synergii - koordynacja lubuskiej ekonomii społecznej". Projekt współfinansowany jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego –Lubuskie 2020. Okres realizacji projektu od 01.11.2015r do 31.12.2018r. Głównym celem projektu jest poprawa warunków rozwoju podmiotów ekonomii społecznej oraz wzmacnianie potencjału instytucji otoczenia sektora ekonomii społecznej w województwie lubuskim. Działania projektowe to m.in.
koordynacja działań w obszarze ES
organizacja sieci współpracy ośrodków wsparcia ekonomii społecznej
kampanie społeczne
Akademia Liderów Lokalnych
regionalny portal o ES.
Projekt jest szczególnie skierowany do przedstawicieli:
ośrodków wsparcia ekonomii społecznej
podmiotów ekonomii społecznej
jednostek samorządu terytorialnego i ich jednostek organizacyjnych
przedstawicieli nauki i biznesu.
Na zakończenie swojej wypowiedzi B. Kiecana poinformowała o trwającej w ramach projektu kampanii promocyjnej o zasięgu regionalnym, która przebiega pod hasłem „Lubuski Włącznik. Lider biznesu społecznego".
Ewa Stojanowska -kierownik OPS w Lubiszynie - omówiła konsolidację działań na rzecz wspólnych klientów OPS, PUP i PCPR. Ekonomia społeczna daje szansę
na integrację społeczno- zawodową osób najbardziej oddalonych od rynku pracy w ramach CIS i w spółdzielniach socjalnych. W roku 2016 Gmina Lubiszyn podpisała porozumienie z CIS w Bogdańcu na wspólne działanie w zakresie zatrudnienia.
Obecnie 8 osób z terenu Gminy Lubiszyn pracuje w CIS Bogdaniec, a 16 oczekuje na podjęcie zatrudnienia. Uczestnicy CIS wykonują nieskomplikowane prace zlecane przez lokalnych przedsiębiorców w swoich firmach. Dodała, że Gmina planuje w przyszłości uruchomienie spółdzielni socjalnej osób prawnych, która zatrudniać będzie osoby chętne do wykonywania pracy w ramach zadań zleconych przez gminę.
W kolejnej części spotkania Andrzej Żelechowski – Dyrektor OPS w Sulęcinie -zaprezentował przykłady skutecznej współpracy PUP i OPS na rzecz poprawy sytuacji społeczno-zawodowej wspólnych klientów. Przyznał, że to dzięki współpracy realizowane jest wsparcie dla klientów PUP i OPS w zakresie poprawy ich sytuacji społeczno-zawodowej. Ekonomia społeczna ma pomóc osobom , które same sobie nie radzą na rynku pracy. Obie instytucje świadczą często usługi na rzecz tego samego klienta, dlatego też potrzeba współpracy wydaje się być oczywista. OPS dzięki współdziałaniu z PUP może bardziej kompleksowo realizować pomoc osobom bezrobotnym, korzystającym z pomocy społecznej. Dodał, że OPS włączył się w działania partnerskie „Skuteczni w Partnerstwie Regionu", którego celem są działania w powiecie sulęcińskim na rzecz rozwoju ekonomii społecznej.
Następnie Artur Bonkowski - Prezes spółdzielni socjalnej „Kwazar" przedstawił działalność spółdzielni, która powstała z inicjatywy Banku Żywności i Fundacji Nasza Przystań w Gorzowie Wlkp., w 2015r. Spółdzielnia zatrudnia osoby bezdomne, które trafiły do nas z noclegowni Brata Alberta oraz Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna. Nasza działalność koncentrowała się na kompleksowej pomocy takim osobom: od ubrania ich, dożywienia, pomocy prawno-psychologiczno-terapeutycznej, po zatrudnienie w spółdzielni socjalnej. Spółdzielnia socjalna wykonuje szeroki zakres prac zlecanych przez instytucje miejskie oraz gorzowskie firmy i osoby prywatne. Najczęściej były to prace remontowo-wykończeniowe, prace porządkowe, prace przy terenach zielonych. Aktualnie jako konsorcjum współpracujemy z CIS-em obsługując wspólnie dwa gorzowskie parki. Są to nasze sukcesy. Dodał, że dużym utrudnieniem w funkcjonowaniu spółdzielni jest brak dostatecznej wiedzy urzędników w zakresie ekonomii społecznej.
Następnie Liliana Oszywa z OWES Zielona Góra przedstawiła zakres prowadzonych usług przez Ośrodek. Są to usługi:
informacyjno – promocyjne,
animacji lokalnej,
inicjowanie tworzenia nowych Przedsiębiorstw Społecznych,
ekonomizowanie podmiotów ekonomii społecznej,
wsparcie PES poprzez doradztwo biznesowe i usługi specjalistyczne.
Liderem projektu jest Fundacja na rzecz Collegium Polonicum. Partnerzy projektu to Wojewódzki Urząd Pracy w Zielonej Górze i Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej w Zielonej Górze. OWES lubuski będzie obejmował swoim zasięgiem powiaty: krośnieński, słubicki, sulęciński, wschowski, zielonogórski i żarski. Obecnie realizowane są działania :
wydajemy miesięcznik Press ES,
27 listopada2016r. - Mikołajkowe Targi Aktywności i Biznesu Społecznego w Muzeum Etnograficznym w Ochli,
wspieramy partnerstwa powiatów słubickiego i sulęcińskiego,
pracujemy z grupami inicjatywnymi, przygotowującymi je do wsparcia dotacyjnego (pierwsze dotacje w I kwartale 2017 – ok 60 dotacji).
Sergiusz Łukasiewicz z Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Gorzowie Wlkp. omówił finansowanie Ekonomii Społecznej ze środków EFS. Szczególnie skupił się na działaniach wynikających z Osi Priorytetowej 7. Równowaga społeczna. Przybliżył też założenia Działania 7.3 Programy aktywnej integracji i Działania 7.4 Aktywne włączenie w ramach podmiotów integracji społecznej. Wyszczególnił podstawowe zamierzania wymienionych działań, typy projektów jakie mogą realizować podmioty ekonomii społecznej, a także wysokość wsparcia.
Przedstawił cele poszczególnych działań oraz grupy ostatecznych odbiorców wsparcia. W ostatniej części prezentacji omówił wsparcie dla ekonomii społecznej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
Małgorzata Stachowiak-Schreyner - Prezes Spółdzielni Socjalnej „ Miętowy Królik" przedstawiła działalność spółdzielni, która powstała z inicjatywy jej samej i członków stowarzyszenia Stella Polaris. Powołanie spółdzielni było możliwe dzięki projektowi Żary 2020. Duże wsparcie otrzymaliśmy także ze strony OWES w Zielonej Górze. M. Stachowiak skupiła się na problemach z jakimi zmagają się spółdzielnie socjalne. Do najbardziej kłopotliwych należą kontakty z urzędnikami, nieznajomość przez nich specyfiki sytuacji osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Stąd np. wielomiesięczne wyjaśnienia w związku z zatrudnieniem w spółdzielni kobiet w ciąży. Na zakończenie poinformowała, ze spółdzielnie socjalne tworzone przez różne instytucje w ramach projektów dla utrzymania się na rynku potrzebują silnego lidera-motywatora, który dłużej niż rok będzie pilotował działanie zarządu spółdzielni, szkolił zarząd do przejęcia obowiązków kierowania firmą. Zwróciła też uwagę na potrzebę wsparcia pomostowego niezbędnego dla spółdzielni socjalnych rozpoczynającej działalność.
Następnie Agnieszka Przybył – Prezes Zarządu Fundacji „ Nidum"- opowiedziała o misji Fundacja, która działa w Lemierzycach. Celem fundacji jest dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, jak traktować człowieka jako jednostkę w społeczeństwie Edukacja społeczna prowadzona przez Fundację NIDUM jest odpowiedzią na poszukiwanie tożsamości jednostki w społeczeństwie i budowanie więzi jednostki ze społeczeństwem, w tym integrację pokoleniową, łączącą doświadczenie życiowe i zawodowe. Fundacja uczy, prowadzić dialog z administracją publiczną, zdobywać i formułować argumenty bez używania agresji, szanując zdanie innych i umiejętnie osiągać kompromis. Realizowany od czerwca do września 2016r. projekt pt. „Ambasadorzy Lubuskiej Edukacji Społecznej i Obywatelskiej" odpowiada na przyjęte do realizacji zadania Fundacji.
Projekt współfinansowany był w ramach Regionalnego Programu Wspierania Inicjatyw Obywatelskich (program FIO 2016) – TRAMPOLINA). W ramach projektu przygotowana została 20 osobowa grupa promująca aktywność społeczną .Partnerami projektu były: Gmina Słońsk, Rotary Club Gorzów Wlkp., Sołectwo Lemierzyce, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Gorzowie Wlkp., Wyższa Szkoła Biznesu w Gorzowie Wlkp. Realizację projektu wspierał Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej w Gorzowie W ramach działań projektowych kandydaci na Ambasadorów uczestniczyli w szkoleniach stacjonarnych, i obozie warsztatowo-seminaryjnym na temat ekonomii społecznej. Projekt jest efektem spotkań zwanych Podwieczorkami Sołeckimi, na które Fundacja i Sołtys Lemierzyc zapraszają w każdą ostatnią środę miesiąca, począwszy od września 2015, mieszkańców Lemierzyc i sąsiednich sołectw.
Na zakończenie spotkania ustalono, że Rada Programowa będzie kontynuowała działania na rzecz ekonomii społecznej m.in .poprzez:
organizowanie spotkań sygnatariuszy Partnerstwa,
popularyzowanie ekonomii społecznej w regionie,
prowadzenie wymiany między doświadczeń między sygnatariuszami Partnerstwa,
opracowanie stanowisk i rekomendacji służących wzmocnieniu kondycji podmiotów ekonomii społecznej,
prowadzenie współpracy z OWES i ROPS na rzez promocji i rozwoju ekonomii społecznej w województwie lubuskim.
Ustalono też, że sygnatariusze Partnerstwa za pośrednictwem Sekretariatu zgłaszać będą swoje propozycje dot. działań i inicjatyw podejmowanych przez Radę. Spotkanie zakończyła i posumowała Jadwiga Klimanowska.