Z początkiem września uczestniczyliśmy w 8 edycji konkursu EuroSkills, który jest największym wydarzeniem w Europie związanym z kształceniem zawodowym i doskonaleniem umiejętności. Konkurs odbywa się co dwa lata i organizowany jest przez WorldSkills Europe wraz z 32 krajami członkowskimi. 8 edycja przypadła w Gdańsku, w terminie 4 – 8 września.
EuroSkills gromadzi setki młodych profesjonalistów poniżej 25 roku życia, z krajów całej Europy, którzy rywalizują o szansę zostania najlepszym w Europie w wybranej przez siebie umiejętności. Biorą oni udział w konkursach oraz pokazach w 44 różnych umiejętnościach i zawodach. Odwiedzający mogą obserwować zmagania zawodników, a także wypróbować umiejętności związane z danym zawodem podczas licznych pokazów Try-a-Skill. Wydarzenie jest świetną inicjatywą zachęcającą młodych ludzi do podnoszenia swoich umiejętności zawodowych poprzez prestiżowe, międzynarodowe konkursy. Jest również okazją do wymiany dobrych praktyk, z których z radością skorzystaliśmy. Co trzeba przede wszystkim podkreślić EuroSkills buduje wizerunek szkolnictwa branżowego, które jest jednym z kluczowych elementów naszej gospodarki. Polska gospodarka potrzebuje do rozwoju zawodowców, fachowców i efektywnego szkolnictwa zawodowego.
Jak przebiega wydarzenie? „Zawodnicy EuroSkills reprezentują swoich rówieśników z kraju i są wybierani do rywalizacji w EuroSkills po wzięciu udziału w krajowych konkursach organizowanych w krajach członkowskich WorldSkills Europe. Podczas EuroSkills, zawodnicy muszą wykazać się umiejętnościami technicznymi zarówno indywidualnie jak i zbiorowo, aby wykonać konkretne zadania w swojej konkurencji. Zawodnicy EuroSkills mają za zadanie wykonać projekt testowy lub serię projektów w ściśle określonych ramach czasowych w ciągu trzech dni. Projekty wymagają złożonej wiedzy technicznej i umiejętności, których młodzi ludzie uczą się i opanowują w trakcie nauki w szkole, studiów i szkoleń w miejscu pracy. Eksperci WorldSkills Europe są kluczową częścią ekosystemu EuroSkills. Każda z 44 konkurencji na EuroSkills wymaga dedykowanego zespołu ekspertów, kierowników warsztatów i wolontariuszy do pomocy, aby rozgrywka mogła się odbyć. Eksperci WorldSkills Europe reprezentują swój kraj członkowski, dzieląc się swoim doświadczeniem w zakresie umiejętności, handlu lub technologii." Cyt. https://euroskills2023.org/
W ramach EuroSkills Gdańsk 2023, 7 września zorganizowano VI Międzynarodowy Kongres Edukacji i Szkolnictwa Zawodowego, w którym również uczestniczyliśmy. W trakcie jego trwania poruszone zostały tematy odnoszące się do globalnych trendów w edukacji: innowacyjnej ekonomii, edukacji klimatycznej, transformacji cyfrowej, uczestnictwa w życiu demokratycznym oraz włączenia społecznego i różnorodności. Motto przyświecające tegorocznej edycji Kongresu brzmiało: „Skills are the Future" – co podkreśla synergię pomiędzy programem Erasmus+ i standardami edukacyjnymi WorldSkills.
Dziękujemy Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE), która była organizatorem Międzynarodowego Kongresu Edukacji i Szkolnictwa Zawodowego, za możliwość uczestnictwa w wydarzeniu.