Nagłówek

Komunikaty ze spotkań Rady Programowej Partnerstwa

Wydawca treści

Obradowała Rada Programowa Partnerstwa na rzecz ekonomii społecznej

27 kwietnia 2017r. w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Zielonej Górze odbyło się kolejne w tym roku spotkanie Rady Programowej. Prowadził je Daniel Olejniczak - Przewodniczący Rady. W spotkaniu uczestniczyła Małgorzata Jażdżewska - Dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego. Obecny był również Waldemar Stępak- Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Głównym celem spotkania było wybranie Przewodniczącego Rady Programowej jak również podjęcie dyskusji i wypracowanie rekomendacji dotyczących funkcjonowania Centrów Integracji Społecznej (CIS) w regionie lubuskim. Spotkanie było także okazją do zaprezentowania dobrych praktyk   w ekonomii społecznej.

Daniel Olejniczak zapoznał uczestników z zasadami wyboru Rady Programowej. Jednogłośnie wybrano Przewodniczącą Rady Ewę Stojanowską kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubiszynie. Nowo wybrana Przewodnicząca podziękowała za powierzenie jej zaszczytnej funkcji i przejęła prowadzenie Rady.
           
Jako pierwsza informację o naborach wniosków w 2017r. na projekty  w obszarze ekonomii społecznej przedstawiła Małgorzata Jażdżewska. Podkreśliła, że spotkanie z członkami Rady – praktykami ekonomii społecznej jest dla niej pouczające i daje możliwość wymiany doświadczeń w obszarze realizacji projektów z ekonomii społecznej. Poinformowała, że będą zmiany we wnioskach aplikacyjnych ułatwiające realizację projektów. W ramach działania 7.4.1 w porozumieniu z Wojewodą będzie można wzmacniać i rozwijać już funkcjonujące CIS. Zależy nam na wzmocnieniu tych, które już istnieją. W ramach działania 7.5 ogłoszono konkurs   na usługi społeczne: asystenckie i opiekuńcze dla osób niesamodzielnych. Usługi   te można będzie łączyć z rozwijaniem mieszkań chronionych. Natomiast na przełomie sierpnia i września ogłoszony będzie też konkurs na wsparcie dla rodzin. Na zakończenie swojej wypowiedzi poinformowała o możliwościach aplikowania środków przez NGO i spółdzielnie socjalne na zakładanie żłobków.
(szczegółowe informacje dot. terminów naborów w trybie konkursowym zawiera tabela.)
 
W dalszej części spotkania Bogumiła Michalska- kierownik CIS w Zwierzynie podjęła temat dotyczący funkcjonowania CIS w regionie lubuskim. W swojej wypowiedzi podniosła problem braku zrozumienia i współpracy CIS z JST. Współpracujemy w gminie z 14 pracodawcami. Nie uzyskujemy żadnych dotacji  z samorządu co wpływa negatywnie na brak stabilności funkcjonowania CIS   i wymóg stosowania standardów zgodnie z ustawą o zatrudnieniu socjalnym. Jeżeli CIS odejdzie od standardów to stanie się agencją pracy tymczasowej a nie podmiotem reintegracji społeczno- zawodowej. Dodała też, że partnerstwa CIS pozwalają na wymianę doświadczeń i realizację projektów ze środków unijnych. Razem można rozwiązywać wiele problemów.

Helena Guhl –Dyrektor Zarządu Stowarzyszenia „Krąg" w Gorzowie Wlkp.
Istnieją problemy z zatrudnieniem instruktorów zawodu. Dobry instruktor, fachowiec, musi mieć średnie wykształcenie. Żeby utrzymać pewien standard omija się system zatrudnieniowy i stosuje się zlecenie na godziny. Wskaźniki integracyjne  i zatrudnieniowe są trudne do osiągnięcia. Potwierdziła też, że projekty partnerskie CIS jako działania synergiczne przyczyniają się do kulminacji wiedzy i doświadczeń poszczególnych CIS.

Daniel Fąferko- Prezes Lutolskiej Spółdzielni Socjalnej „Winda" w Sierczynku.  
Potwierdził problemy związane z wymogiem zatrudnienia w CIS pracownika socjalnego. Musimy się zastanowić nad możliwością finansowania CIS, żeby nie schodzić ze standardów funkcjonowania CIS.

Tomasz Kogucki -z Wyższej Szkoły Biznesu w Gorzowie Wlkp. Niedofinansowanie CIS zmusza do poszukiwania innych źródeł dochodu. Uzyskiwanie zleceń od przedsiębiorców na krótkie roboty nisko opłacane nie jest rozwiązaniem. Brakuje środków finansowych na zatrudnienie psychologa, pracownika socjalnego, co w konsekwencji powoduje zaległości w realizowaniu działań o charakterze reintegracyjnym. To praca w ramach CIS ma być wartością dodaną do integracji   a nie odwrotnie, bo inaczej CIS stanie się tylko agencją pracy tymczasowej.

Daniel Olejniczak podkreślił potrzebę wsparcia III sektora przez JST. Tylko działania na rzecz zrównoważonego rozwoju przyniosą wymierne korzyści w rozwiązywaniu lokalnych problemów społecznych.

Agnieszka Przybył – Prezes Zarządu Fundacji „Nidum" w Lemierzycach podzieliła się wnioskami z badań społecznych przeprowadzonych przez Fundację pod kątem potrzeb i możliwości aktywizacji społeczno-zawodowej w gminie Słońsk. Fundacja przygotowuje się do utworzenia w ramach projektu partnerskiego Klubu Integracji Społecznej. Badania wykazały, że brakuje skoordynowanego systemu działań między PUP, OPS,KIS i CIS. Oferta każdej z tych instytucji powinna się uzupełnić wzajemnie a nie rywalizować. Instytucje te zabiegają o tego samego klienta. W ocenie Agnieszki Przybył środki na integrację społeczno - zawodową wydawane są bardzo chaotycznie i nie zawsze skutecznie.

Wioletta Tybiszewska- Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Żaganiu podkreśliła, że działania aktywizujące w CIS są jedyną formą przywracania ludzi na rynek pracy. Tylko CIS-y są w stanie przygotować ludzi do podjęcia zatrudnienia.

Ewa Stojanowska- zwróciła uwagę na spadek liczby klientów w OPS. Przyczyn jest wiele. Jedną z nich jest polepszenie sytuacji finansowej rodzin dzięki świadczeniu wychowawczemu tj. 500+ . Rodziny rzadziej przychodzą do ośrodka po zasiłki   na zabezpieczenie podstawowych potrzeb, mniej wniosków wpłynęło również  na pomoc materialną w formie stypendiów socjalnych.

Ilona Motyka ze Stowarzyszenia „Baba" w swojej wypowiedzi podniosła poważny problem braku połączeń komunikacyjnych na wsiach. Trudno jest integrować, gdy nie ma czym dojechać do najbliższego CIS.

Następnie Jakub Piosik dyrektor ROPS poinformował o trwających pracach nad konkursem, w ramach którego wyłonione zostaną 3 CIS z Lubuskiego. CIS-   te w okresie od 6 do 9 miesięcy, pilotażowo będą wypracowywać standardy. Muszą one na starcie jednak spełnić standardy minimalne i następnie fakultatywne.
Halina Pydzik z Lubuskiego Funduszu Pożyczkowego poinformowała o projekcie, który jest skierowany do osób planujących podjęcie własnej działalności gospodarczej. W ramach projektu Wiedza +dotacja= Sukces! można uzyskać wsparcie finansowe w kwocie 20.000 zł na podjęcie własnej działalności gospodarczej. Jednocześnie poinformowała o możliwościach udzielania pożyczek do 50 tys. zł. ze spłatą do 5 lat osobom, które chcą założyć firmę na terenie województwa lubuskiego.
(szczegółowe informacje zawiera ulotka).
 
W wyniku dyskusji wypracowano wnioski dotyczące:

CIS
  1. Funkcjonowanie CIS zależy od świadczonych wysokiej jakości usług   i możliwości źródeł dofinansowania działalności.
  2. Tworzenie partnerstw CIS zapewnia działania synergiczne i przyczynia się   do kulminacji wiedzy i doświadczeń poszczególnych CIS.
  3. Aby CIS-y utrzymały się na konkurencyjnym rynku powinny cały czas polepszać swoje usługi i reagować na potrzeby otoczenia.
Otoczenie CIS
  1. Włączyć potencjał CIS do rozwiązywania lokalnych problemów społecznych.
  2. Docenić CIS jako podmiot świadczący wsparcie w zakresie reintegracyjno-zawodowym.
  3. Wdrożać klauzule społeczne w celu aktywizowania CIS do rozwoju  i polepszania jakości funkcjonowania.
Podmioty wspierające CIS
  1. Tworząc lub inspirując CIS władze lokalne mogą rozwiązywać trudne problemy społeczne.
  2. Do rozwoju ekonomii społecznej na poziomie lokalnym niezbędne jest stworzenie dobrego klimatu i podniesienie w tym zakresie kompetencji pracowników JST. Niezbędne jest też partnerskie traktowanie CIS, podobnie jak przedsiębiorców.
Wypracowane przez członków Rady w/w wnioski stanowić będą temat do dyskusji  i wymiany doświadczeń na następne spotkania Rady.

Magdalena Tokarska z OWES Zielona Góra poinformowała uczestników o możliwościach wsparcia ekonomii społecznej w ramach Ośrodka. OWES.
OWES w Zielonej Górze obejmuje swoim zasięgiem cały Obszar I. Główna siedziba mieści się w Zielonej Górze, ul. Dąbrowskiego 41d/3 (od 09.16), dodatkowo wsparcie doradców kluczowych odbywa się w siedzibie WUP, szkoleniowe w siedzibie FRDL OR w Zielonej Górze. Biura są zgodne ze standardami AKSES tj.: w miejscach łatwo dostępnych dla beneficjentów, skomunikowane, oznakowane, w pełni dostosowane  do osób z niepełnosprawnościami. Udział we wszystkich formach wsparcia jest bezpłatny, warunki uczestnictwa określona w Regulaminie Projektu. OWES kreuje sektor PES organizując cyklicznie wywiady z lokalnymi przedsiębiorstwami społ., nagłaśniając organizowane przez PES wydarzenia, reklamując sprzedawane przez nich usługi i produkty. Prowadzone są kampanie na rzecz aktywizacji os. młodych Nawiązano długofalową współpracę z Biurem Karier UZ.
Waldemar Stępak w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na potrzebę zaangażowania samorządu we wsparcie dla CIS. Podkreślił, że dla wielu osób jedynym miejscem zdobycia nowych, praktycznych umiejętności zawodowych są właśnie CIS-y. Poinformował o kolejnym konkursie ogłoszonym przez WUP w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego - Lubuskie 2020. Projekty, które wybierzemy    do dofinansowania, mają przyczynić się do poprawy sytuacji zawodowej osób, które mają największe trudności z wejściem na rynek pracy lub utrzymaniem się na nim. Dodał, że każda inwestycja w człowieka się opłaca, gdyż wzmacnia jego rolę jako jednostki społecznej.
 
W ostatniej części spotkania Waldemar Stępak wraz z członkami Rady Programowej podziękował Izabeli Kumor –Pilarczyk za wieloletnie zaangażowanie w pracach Partnerstwa i efektywne sprawowanie funkcji Przewodniczącej Rady.

Załączniki

szczegółowe informacje dot. terminów naborów w trybie konkursowym
szczegółowe informacje dot. terminów naborów w trybie konkursowym .xlsx 17 KB
ulotka Wiedza+dotacja=SUKCES
ulotka Wiedza+dotacja=SUKCES.docx 196 KB

Menu nawigacji