Nagłówek

Parnerstwo lokalne na rzecz badań rynku pracy

Wydawca treści

Informacja po spotkaniu branżowego partnerstwa lokalnego na rzecz badań rynku pracy, które odbyło się 14 grudnia 2021 roku

14 grudnia 2021 roku odbyło się coroczne spotkanie branżowego partnerstwa lokalnego na rzecz badań rynku pracy. Ze względu na panującą pandemię i związanymi z nią obostrzeniami, spotkanie odbyło się w formie wideokonferencji.

Pierwsze wystąpienie dotyczyło sytuacji gospodarczej województwa lubuskiego w latach 2019 – 2021, z uwzględnieniem barier w prowadzeniu działalności gospodarczej. Na wstępie omówiono zmiany w przeciętnym zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw. W 2020 roku, w miesiącach marzec-maj, liczba zatrudnionych spadła do poziomu blisko 128 tysięcy. Od tego momentu obserwowane są wahania w przedziale 128-130 tysięcy osób. W październiku 2021 roku odnotowano o 1,5 tysięcy zatrudnionych mniej niż rok wcześniej. Jednocześnie można zaobserwować, iż w omawianym okresie przeciętne wynagrodzenie zmniejszyło się tylko dwa razy (w kwietniu i maju 2020 roku), w pozostałych miesiącach obserwowany był wzrost.

Przedsiębiorcy w większości badanych obszarów ocenili koniunkturę pozytywnie (wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w listopadzie 2021 roku wyniósł 4,9). Najbardziej optymistyczne oceny były formułowane przez przedsiębiorców z branży transportu, natomiast najbardziej negatywne z branży budowlanej czy gastronomicznej. Jako najczęściej wskazywane bariery w prowadzeniu działalności przedsiębiorcy w przetwórstwie przemysłowym wskazywali: niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej (63,9% wskazań przedsiębiorców), niedobór wykwalifikowanych pracowników (odpowiednio 53,9%) i koszty zatrudnienia (49,3%). Odnotowano wyraźny wzrost wskazań na niedobór surowców, materiałów i półfabrykantów (z 5,6% w listopadzie 2020 roku do 28,9% w listopadzie 2021 roku).

Kolejna prezentacja dotyczyła sytuacji na lubuskim rynku pracy. Analizując dane statystyczne można zauważyć trzy zjawiska. Następuje zmiana charakteru lubuskiego rynku pracy. Odnotowano wyraźny spadek liczby aktywnych zawodowo i pracujących. Liczba bezrobotnych na koniec listopada bieżącego roku była nieznacznie wyższa niż w roku 2019. Obserwowany jest spadek napływu bezrobotnych. Jednocześnie liczba ofert zgłaszanych do powiatowych urzędów pracy była wyższa niż dwa lata temu. Wszystko to pozwala mówić ponownie o „rynku pracownika". Kolejnym zjawiskiem jest zmniejszenie dysproporcji między powiatami województwa lubuskiego. Natomiast trzecim jest wzrost liczby osób długotrwale bezrobotnych (wzrost o 1.182 osoby w okresie dwóch ostatnich lat). Wskazano, że konieczna jest intensyfikacja działań wspierających długotrwale bezrobotnych w procesie powrotu na rynek pracy.

Na zakończenie omówiono sytuację ukraińskich migrantów na polskim rynku pracy w czasie pandemii SARS CoV-2. Zaprezentowane zostały dane z badania przeprowadzonego wśród migrantów z Ukrainy. Najczęściej były to osoby pracujące w Polsce na podstawie oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi (70%), przebywające w Polsce od 4 do 6 miesięcy (33%). Najczęściej wskazywanym problemem Ukraińców w Polsce była tęsknota za bliskimi. 67% badanych w związku z wybuchem pandemii zostało dłużej w Polsce. 81% przybywających do pracy zza wschodniej granicy poleciłoby pracę w Polsce.
 

nnk.asset.publisher.attachments

Sytuacja gospodarcza województwa lubuskiego w latach 2019-2021
Sytuacja gospodarcza województwa lubuskiego w latach 2019-2021.pptx 2425 KB
Sytuacja na lubuskim rynku pracy (2021-12-07)
Sytuacja na lubuskim rynku pracy (2021-12-07).pptx 616 KB
Ukraińscy migranci na polskim rynku pracy w czasie
Ukraińscy migranci na polskim rynku pracy w czasie.pptx 1307 KB

Menu nawigacji