Pierwsze wystąpienie dotyczyło sytuacji gospodarczej województwa lubuskiego w latach 2019 – 2021, z uwzględnieniem barier w prowadzeniu działalności gospodarczej. Na wstępie omówiono zmiany w przeciętnym zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw. W 2020 roku, w miesiącach marzec-maj, liczba zatrudnionych spadła do poziomu blisko 128 tysięcy. Od tego momentu obserwowane są wahania w przedziale 128-130 tysięcy osób. W październiku 2021 roku odnotowano o 1,5 tysięcy zatrudnionych mniej niż rok wcześniej. Jednocześnie można zaobserwować, iż w omawianym okresie przeciętne wynagrodzenie zmniejszyło się tylko dwa razy (w kwietniu i maju 2020 roku), w pozostałych miesiącach obserwowany był wzrost.
Przedsiębiorcy w większości badanych obszarów ocenili koniunkturę pozytywnie (wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w listopadzie 2021 roku wyniósł 4,9). Najbardziej optymistyczne oceny były formułowane przez przedsiębiorców z branży transportu, natomiast najbardziej negatywne z branży budowlanej czy gastronomicznej. Jako najczęściej wskazywane bariery w prowadzeniu działalności przedsiębiorcy w przetwórstwie przemysłowym wskazywali: niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej (63,9% wskazań przedsiębiorców), niedobór wykwalifikowanych pracowników (odpowiednio 53,9%) i koszty zatrudnienia (49,3%). Odnotowano wyraźny wzrost wskazań na niedobór surowców, materiałów i półfabrykantów (z 5,6% w listopadzie 2020 roku do 28,9% w listopadzie 2021 roku).
Kolejna prezentacja dotyczyła sytuacji na lubuskim rynku pracy. Analizując dane statystyczne można zauważyć trzy zjawiska. Następuje zmiana charakteru lubuskiego rynku pracy. Odnotowano wyraźny spadek liczby aktywnych zawodowo i pracujących. Liczba bezrobotnych na koniec listopada bieżącego roku była nieznacznie wyższa niż w roku 2019. Obserwowany jest spadek napływu bezrobotnych. Jednocześnie liczba ofert zgłaszanych do powiatowych urzędów pracy była wyższa niż dwa lata temu. Wszystko to pozwala mówić ponownie o „rynku pracownika". Kolejnym zjawiskiem jest zmniejszenie dysproporcji między powiatami województwa lubuskiego. Natomiast trzecim jest wzrost liczby osób długotrwale bezrobotnych (wzrost o 1.182 osoby w okresie dwóch ostatnich lat). Wskazano, że konieczna jest intensyfikacja działań wspierających długotrwale bezrobotnych w procesie powrotu na rynek pracy.
Na zakończenie omówiono sytuację ukraińskich migrantów na polskim rynku pracy w czasie pandemii SARS CoV-2. Zaprezentowane zostały dane z badania przeprowadzonego wśród migrantów z Ukrainy. Najczęściej były to osoby pracujące w Polsce na podstawie oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi (70%), przebywające w Polsce od 4 do 6 miesięcy (33%). Najczęściej wskazywanym problemem Ukraińców w Polsce była tęsknota za bliskimi. 67% badanych w związku z wybuchem pandemii zostało dłużej w Polsce. 81% przybywających do pracy zza wschodniej granicy poleciłoby pracę w Polsce.