Parnerstwo lokalne na rzecz badań rynku pracy

Informacja po spotkaniu branżowego partnerstwa lokalnego na rzecz badań rynku pracy, które odbyło się 16 grudnia 2020 roku

16 grudnia 2020 odbyło się coroczne spotkanie branżowego partnerstwa lokalnego na rzecz badań rynku pracy. Ze względu na panującą pandemię i związanymi z nią obostrzeniami, spotkanie odbyło się w formie wideokonferencji. Tematem przewodnim był wpływ pandemii na życie społeczno– gospodarcze.

Jako pierwszy głos zabrał Robert Wróbel Zastępca Dyrektora Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze. Wystąpienie dotyczyło wpływu pandemii COVID na sytuację gospodarczą województwa lubuskiego. Przedstawione dane pokazują, iż skutki są odczuwalne. Produkcja sprzedana przemysłu zaliczyła rekordowy spadek w kwietniu br. (ponad 32%). Spadło także m.in. przeciętne zatrudnienie w przedsiębiorstwach, przeciętne miesięczne wynagrodzenie czy sprzedaż detaliczna. Nastąpił natomiast wzrost bezrobotnych zarejestrowanych (od maja br. w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego) czy też liczby osób bezrobotnych przypadających na jedną ofertę pracy (rekord – 15 osób na 1 ofertę). Można zaobserwować, iż w początkowym okresie pandemii zauważalny był wzrost sprzedaży detalicznej przez Internet, potem w okresie wakacyjnym spadek i następnie od września, gdzie wprowadzono kolejne obostrzenia ponowny wzrost. Trudno natomiast stwierdzić jak pandemia i obostrzenia wpłynęły na branżę budowlaną. W skali kraju widać, że ograniczenia bezpośrednio nie dotknęły tego sektora.

Na zakończenie informacje dotyczące sytuacji na lubuskim rynku pracy przedstawił Edwin Gierasimczyk z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Zielonej Górze. W marcu i kwietniu br. nastąpił bardzo szybki wzrost zgłaszanych zwolnień grupowych. Jednak pomoc w ramach tarcz antykryzysowych udzielonych przez PUP-y oraz WUP (ponad 500 mln zł) spowodowała w kolejnych miesiącach spadek zgłoszeń zwolnień grupowych. W początkowym okresie trwania pandemii zauważalny był wzrost liczby bezrobotnych, w okresie kwiecień-maj liczba ta ustabilizowała się. Pomimo wzrostu stopy bezrobocia w 13  z 14 powiatów województw lubuskiego, w żadnym nie przekroczyła 10%. Ponadto obostrzenia najmocniej uderzyły w osoby młode, do 30 roku życia.
Na tym spotkanie zakończono.
 

Załączniki

Sytuacja na lubuskim rynku pracy
Sytuacja na lubuskim rynku pracy.ppt 887 KB
Wpływ pandemii na sytuację gosp. woj. lubuskiego
Wpływ pandemii na sytuację gosp. woj. lubuskiego.pptx 4103 KB
Informacje o publikacji dokumentu