Komunikat ze spotkania sygnatariuszy partnerstwa lokalnego na rzecz ekonomii społecznej

14 maja 2015r. w siedzibie Lubuskiej Wojewódzkiej Komendy OHP w Zielonej Górze odbyło się spotkanie sygnatariuszy Partnerstwa na rzecz ekonomii społecznej.

Spotkanie prowadziła Izabela Kumor - Pilarczyk, przewodnicząca rady. W spotkaniu uczestniczył wicemarszałek województwa lubuskiego Romuald Gawlik oraz Małgorzata Jażdżewska, zastępca dyrektora Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego. Obecny był również Waldemar Stępak, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Głównym celem spotkania było poznanie różnorodnych działań służących  rozwiązywaniu problemów w sektorze ekonomii społecznej. Uczestnicy poznali m. innymi perspektywy finansowania na rzecz włączenia społecznego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Spotkanie było także okazją do zaprezentowania dobrych praktyk w ekonomii społecznej. Uczestniczyło w nim ok. 60 osób.

Jako pierwszy informację o działaniach realizowanych na rzecz młodzieży przedstawił Waldemar Starosta, komendant OHP. Placówka ma charakter otwarty  i bezpłatnie realizuje zadania na rzecz młodzieży. W OHP prowadzona jest działalność szkoleniowa, wychowawcza, resocjalizacyjna i profilaktyczna. Kończąc  szkołę absolwenci wyposażeni są w wiedzę i umiejętności zawodowe przydatne  do pracy zarówno w kraju, jak i za granicą. W ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w 2014 zrealizowano 13 projektów na rzecz młodzieży. Działania OHP na rzecz rynku pracy realizowane są w Centrum Edukacji i Pracy  Młodzieży w Zielonej Górze i Gorzowie Wlkp. Do zadań OHP na rzecz młodzieży należy też refundacja z Funduszu Pracy wynagrodzeń młodocianych.

Wicemarszałek Romuald Gawlik w swoim wystąpieniu  zwrócił uwagę na potrzebę zaangażowania samorządów w rozwijanie inicjatyw na rzecz ekonomii społecznej. Warunkiem rozwoju  ekonomii społecznej w regionie jest zapewnienie skutecznego i trwałego systemu wsparcia. Takie wsparcie jest możliwe dzięki  nowej perspektywie finansowania ekonomii społecznej. Podkreślił, że rola ekonomii społecznej w nowym okresie budżetowym będzie  wzrastała, a III sektor ma się wzmocnić dzięki środkom EFS. 

W kolejnej części spotkania Waldemar Stępak podkreślił, że działania realizowane przez podmioty ekonomii społecznej są w praktyce  często jedynym sposobem na aktywizację zawodową osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Jednym z zadań OWES było  zbudowanie  trwałych partnerstw na rzecz ekonomii społecznej z udziałem lokalnych samorządów, powiatowych urzędów pracy, organizacji pozarządowych i biznesu. Celem tej współpracy jest zmniejszenie poziomu bezrobocia poprzez rozwój i wzmacnianie lokalnej  przedsiębiorczości społecznej. Dotychczas z oferty OWES skorzystało kilka tysięcy osób. Poinformował też, że OWES będą  poddane akredytacji .

Następnie Izabela Kumor –Pilarczyk podsumowała działania  partnerskie  zrealizowane przez radę programową. Zaznaczyła, że włącza się ona w różnorodne działania w obszarze ekonomii społecznej. Podkreśliła, że w ramach współpracy z ROPS jej członkowie uczestniczyli w pracach zespołu ds. opracowania Wieloletniego regionalnego planu działań (…). Uczestniczą też w pracach Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej, którego zadaniem jest koordynacja i monitorowanie działań województwa w zakresie ekonomii społecznej. Realizując współpracę z OWES członkowie Rady uczestniczą  w charakterze praktyków - prelegentów w konferencjach i seminariach organizowanych przez OWES. Ważną rolę w promowaniu idei ekonomii społecznej spełniają spotkania informacyjno-promocyjne. Uczestniczono w 18 takich spotkaniach, w których udział wzięło ok. 130 osób.
 
Dotychczasowe działania Rady w znacznym stopniu przybliżyły zagadnienia ekonomii społecznej osobom bezrobotnym oraz objętym pomocą społeczną.
 
Małgorzata Jażdżewska omówiła możliwości rozwoju ekonomii społecznej. W nowej pespektywie finansowania wsparcie rozwoju ekonomii społecznej możliwe będzie  w ramach  Regionalnego Programu Operacyjnego RPO Oś priorytetowa 7. Równowaga Społeczna. Celem głównym OP 7 jest zmniejszenie obszarów wykluczenia społecznego oraz niwelowanie dysproporcji społecznych. Alokacja środków 68 226 384, 00 EUR.

Rezultaty wdrażania programu:
- ponad 18 tysięcy bezrobotnych Lubuszan zostanie objętych działaniami projektowymi, a 2000 z nich otworzy własne firmy,
- ponad 150 podmiotów ekonomii społecznej oraz blisko 22 tysiące osób zagrożonych wykluczeniem społecznym otrzyma wsparcie finansowe z EFS.

Jak dodała program powstał na podstawie skali problemów społecznych w województwie. Im więcej problemów tym więcej środków finansowych na włączenie społeczne. M. Jażdżewska w swojej wypowiedzi nawiązała do projektów  pozakonkursowych realizowanych przez Ośrodki Pomocy Społecznej (OPS) województwa lubuskiego. Jeśli wszystkie OPS w województwie nie podejmą decyzji o realizacji projektów  pozakonkursowych w nowej perspektywie programowej uruchomiona zostanie procedura konkursowa, co wymaga znacznie większych nakładów pracy ze strony pracowników OPS.

Następnie Jakub Piosik, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej przybliżył założenia Lubuskiego Programu Rozwoju Ekonomii Społecznej. Poinformował, że Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia Krajowego Programu Rozwoju Ekonomii Społecznej (KPRES), który wyznacza kierunki rozwoju  ekonomii społecznej na najbliższe 7 lat.

Na poziomie regionu powstał Lubuski Program Rozwoju Ekonomii Społecznej. Program opiera się o kompleksową diagnozę sytuacji sektora ekonomii społecznej     w regionie. Głównym celem programu jest wzrost znaczenia ekonomii społecznej dla rozwoju społeczno-gospodarczego województwa lubuskiego. Ważnym wyzwaniem na poziomie regionu będzie wspieranie aktywizacji zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, a także stworzenie infrastruktury wsparcia dla ekonomii społecznej.
 
Magdalena Tokarska z Fundacji na rzecz Collegium Pollonicum omówiła rezultaty innowacyjnej metody aktywizacji osób bezrobotnych „Mentoring". Projekt realizowany jest z w trójsektorowym partnerstwie co ma  gwarantować wysoki poziom merytoryczny projektu. Współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Czas realizacji: październik: 2012 - wrzesień 2015.

Grupą użytkowników są urzędy pracy oraz instytucje rynku pracy. Grupą odbiorców są  osoby bezrobotne do 25 roku życia bez kwalifikacji i doświadczenia zawodowego  zamieszkujące powiat krośnieński. Zasadą mentoringu jest partnerska relacja miedzy  mistrzem, a uczniem zorientowana na odkrywanie i rozwijanie potencjału ucznia. Polega głównie na tym, by uczeń, dzięki zabiegom mistrza, poznał siebie. Mentoring obejmuje także doradztwo, ewaluację oraz pomoc w programowaniu sukcesu ucznia. Głównym celem projektu jest wdrożenie innowacyjnego narzędzia mentoringu opartego na doświadczeniach partnera niemieckiego, który przeznaczony będzie dla instytucji rynku pracy z lubuskiego. Na zakończenie M. Tokarska poinformowała, że   tworzona jest baza mentorów. Zaproponowała uczestnikom spotkania, by zainteresowane osoby zgłaszały się na mentorów.
 
Waldemar Weihs z Fundacji Merkury w Wałbrzychu  zreferował  rolę i miejsce  podmiotów ekonomii społecznej w państwie. Z istniejących 3 sektorów działalności społeczno-gospodarczej w państwie: publicznego, prywatnego i pozarządowego to trzeci sektor daje ludziom szanse tworzenia organizacji pozarządowych, które odpowiadają na  potrzeby i interesy społeczności.

Jeżeli nie będzie współpracy samorządu z podmiotami ekonomi społecznej, to nie  da się zrealizować rewitalizacji społecznej. Doświadczenia niektórych samorządów      w regionie pokazują, że wykorzystanie potencjału ekonomii społecznej otwiera zupełnie  nowe możliwości w kształtowaniu polityki gmin i powiatów. Środki unijne  skończą się za 7 lat i więcej nie otrzymamy. Należy budować infrastrukturę współpracy by wydatkowane środki unijne trwale i skuteczne przyczyniły się do  rozwiązania problemów społecznych w regionie. 

Na zakończenie spotkania ustalono, że rada programowa będzie kontynuowała działania na rzecz ekonomii społecznej tj:
-promowanie zagadnień ekonomii społecznej w regionie,
-organizowanie spotkań sygnatariuszy partnerstwa,
- realizowanie działań informacyjno-promocyjnych ( tworzenie dobrego klimatu dla ekonomii społecznej,
-organizowanie wymiany doświadczeń z ekonomii  społecznej
-opracowanie stanowisk i rekomendacji służących wzmocnieniu kondycji podmiotów ekonomii społecznej,
-prowadzenie współpracy z OWES i ROPS na rzez promocji i rozwoju ekonomii  społecznej w województwie lubuskim.
Ustalono też, że sygnatariusze partnerstwa za pośrednictwem sekretariatu zgłaszać  będą swoje propozycje dotyczące działań i inicjatyw podejmowanych przez radę.
Informacje o publikacji dokumentu