Samokształcenie

„Samokształcenie" jest miejscem, w którym zamieszczamy informacje sprawdzone i polecane przez uczestników Interwizji o literaturze, szkoleniach, czasopismach, linkach.

Subiektywnie polecamy
Warto czytać, warto polecać, warto korzystać, warto sprawdzać, warto wracać

Literatura:
  • Anna Płoska, Ponadczasowy Doradca Zawodowy, 2022 – jest to książka – przewodnik - niezbędnik, którą powinien w swojej bibliotece mieć, a przede wszystkim przeczytać każdy doradca zawodowy, niezależnie od posiadanego warsztatu i doświadczenia zawodowego. To książka, która pokazuje poradnictwo zawodowe w ujęciu całożyciowym. Zaprasza do refleksji na temat swojego warsztatu pracy, wskazuje praktyczne wskazówki, jak go przygotować, aby czuć się w pracy z klientem swobodnie. Opisany proces pracy z klientem jest rzeczowy, kreatywny, wspierający i przystępny. Po jej przeczytaniu doradca czuje, świeży powiem wiatru do pracy i otwiera się na kolejne inspiracje zawodowe, np. zdjęcie na „Wnuka", współpraca z Gienkiem czy pytania, ich umiejętne formułowanie i dobór.
    „Ponadczasowy doradca zawodowy to człowiek, który jest innowacyjny, kreatywny, proaktywny oraz otwarty na ludzi i zmiany", jaki jeszcze … zapraszamy do ważnej lektury branżowej.
     
  • Katarzyna Miller, Joanna Olekszyk, Poznaj siebie. Karty emocji,  Wydawnictwo Zwierciadło 2020 - Każdego dnia każdy z nas odczuwa różnorodne emocje. Poznanie ich wraz z umiejętnością radzenia sobie z  nim wydaje się kluczowa dla rozumienia siebie w czasach, które są wyjątkowe wymagające. Książka pt.  „Poznaj siebie" z kartami emocji to narzędzie dedykowane osobom, które chcą rozpocząć podróż w głąb siebie, tak aby zrozumieć swoje emocje następnie nauczyć się  doceniać codzienność oraz wieść szczęśliwe życie. Katarzyna Miller i Joanna Olekszyk stworzyły inspirujące narzędzie do autodiagnozy emocji, a jeśli chcesz je poznać, wejdź tutaj.
     
  • Maciej Orłoś, Jak występować publicznie, Wydawnictwo RM 2015 – Autor dzieli się swoją praktyczną wiedzą i doświadczeniem dziennikarskim i medialnym, w sposób czytelny, zrozumiały i przejrzysty. Przekonuje, że wystąpień publicznych można się nauczyć i to jest dobra wiadomość dla wszystkich początkujących. Jednak niezbędna jest praca, wysiłek i wiedza. Lektura ta daje wiedzę i możliwość, aby czuć się na „scenie" naturalnie, spokojnie i wiarygodnie. „Występowanie przed publicznością można porównać do prowadzenia samochodu: w obu przypadkach możliwe jest dojście do wprawy, ale początki są trudne". Chcesz opanować wystąpienia publiczne, sięgnij po pożyteczne rady praktyka.
     
  • Jacek Walkiewicz, Rozmyślnik, Wydawnictwo One Press / Helion, 2018 -  Autor pokazuje, że życie jest tajemnicą i workiem pełnym nieprzewidywalnych zdarzeń, które nadają mu smak i motywują do kreatywności. Wskazuje na to, jak wielką wartością w życiu człowieka jest niewiedza na temat przyszłości i jaką wolność i swobodę może mu dać. W kwestiach związanych z przeszłością autor zachęca do nierozpamiętywania dawnych, alternatywnych decyzji i zasadności tych, które podjęliśmy. Mówi o tym, że warto zaufać sobie, swoim doświadczeniom i intuicji, która w danej chwili kieruje nas w jakąś stronę. Walkiewicz wskazuje także na to, jaką siłę mają niedokończone sprawy z przeszłości, które powinny być już zamknięte. Podkreśla, że aby otworzyć nowe drzwi, trzeba zacząć od zamknięcia starych i zaakceptować rzeczy takimi, jakimi się ukształtowały. Szczęście, zdaniem psychologa, zaczyna się w momencie akceptacji tego, co się ma. Walkiewicz proponuje praktykowanie uważności, akcentując przy tym dobry wpływ jogi i medytacji. Mówca zaznacza, jak ogromne znaczenie dla życia każdego z nas mają takie czynniki, jak nastawienie, optymizm, umiejętność pokonywania kryzysu, nabywanie wiedzy i doświadczenia, konsekwencja w działaniu i gotowość do podejmowania ryzyka, a także zdolność do brania odpowiedzialności za działania i zaufanie do siebie i podejmowanych decyzji. Podkreśla przy tym, że pomiędzy „być" a „mieć" jest „robić" i „działać", czego uświadomienie Czytelnikom stawia za jeden z głównych celów książki.  „Rozmyślnik" Jacka Walkiewicza jest z pewnością inspirującą i wartą przeczytania pozycją. Należy dodać jednak, że jest to lektura dla Czytelnika otwartego, chcącego się rozwijać, ale i wiedzącego, że punktem wyjścia do tego jest odwaga do poznania samego siebie – zarówno własnych zalet, jak i wad oraz możliwości i ograniczeń. Jak mówi sam autor: „Książka ta jest dla wszystkich, ale nie dla każdego".
     
  • Krzysztof J. Szmidt, Trening kreatywności. Podręcznik dla pedagogów, psychologów i trenerów grupowych, Wydawnictwo Helion 2008 - Jest to podręcznik metodyczny treningu kreatywności. Prócz teorii zawiera kompletny opis treningu kreatywności, począwszy od rozgrzewki twórczej, aż po ćwiczenia usprawniające określone zdolności i umiejętności kreacyjne. Jest również element poświęcony na twórcze rozwiązywanie problemów. Książka daje radość twórczego myślenia, płynności, giętkości i oryginalności myślenia. Co należy zrobić, aby nauczyć się być kreatywnym? Ćwiczyć i otworzyć się na absurdalne pomysły.
     
  • Kamila Rowińska, Kobieta Asertywna, Rowińska Business Coaching, Jeśli czujesz po spotkaniu, rozmowie telefonicznej dyskomfort, że nie wszystko przebiegło po twojej myśli, nie tak wyobrażałaś sobie kontakt z tą drugą osobą. Często zostajesz z poczuciem, że budowana relacja nie wygląda tak jak byś w pełni tego chciała. W przestrzeni unoszą się myśli: „mogłam powiedzieć…", „trzeba było tak to było ująć…" oraz „źle to powiedziałam…" albo gorzej, „dlaczego nie powiedziałam…" pamiętaj te zgrzyty większe i mniejsze będą w Twoim życiu narastać, a w relacjach z innymi ludźmi komfortu nigdy nie będzie. Książka „Kobieta asertywna" to podstawowy podręcznik dla każdej z nas. Książka, którą w prezencie powinny otrzymywać od swoich rodziców dziewczynki, by rosły silne i samodzielne, a w przyszłości były pewne siebie i w pełni odpowiedzialne za to, kim są.
     
  • Tomasz Kammel, Jak występować publicznie… Nie tylko w telewizji, Burda Publishing Polska Sp. z o.o. Spółka Komandytowa, Warszawa 2011 – książka zawiera praktyczne i ciekawe treści dla doradców zawodowych, szkoleniowców, nauczycieli czy uczniów dotyczące sfery wystąpień publicznych. Szczegółowo omówiona została mowa ciała, dobór treści i wszystko poparte przykładami. Jeśli chcesz poczuć się komfortowo występując publicznie, warto tę lekturę przeczytać, aby poczuć się skutecznym mówcą, skutecznym i słyszanym doradcą zawodowym.
     
  • Brain Tracy, Zjedz tę żabę. 21 metod podnoszenia wydajności w pracy i zwalczania skłonności do zwlekania, MT Biznes Sp. z o.o. – kiedy połkniesz „żabę" poprawisz swoją wydajność, wzmocnisz swoją pozycję w pracy, zadbasz o swoje samopoczucie.
     
  • Johnson Spencer, Kto zabrał mój ser? Opowieść dla młodzieży!, Wydawnictwo Studio EMKA - w "serowej opowieści" przeznaczonej dla młodzieży Spencer Johnson zachęca, by poważnie podchodząc do zmian, spojrzeć jednak na siebie z boku i śmiać się z własnych lęków. Ludzie na całym świecie często wyrażają żal, że nie zapoznali się z opowieścią o serze, gdy byli nastolatkami. Są przekonani, że gdyby przeczytali ją wówczas, uczyniłoby to ich życie łatwiejszym. Ta znakomita książka powinna znaleźć się w biblioteczce każdego doradcy zawodowego. Można z nią pracować zarówno w procesach grupowych jak i w pracy indywidualnej z klientem.
     
  • Johnson Spencer, Kto zabrał mój ser?, Wydawnictwo Studio EMKA - opowieść skierowana do osób dorosłych. Cytat z książki "A co byś zrobił, gdybyś się nie bał?" - zaprasza do refleksji nad sobą. Podaruj swój czas, w zamian spotkasz się z wieloma innymi sentencjami, które pobudzają do nowego początku.
     
  • Maciej Bennewicz, Coaching na Wyspach Szczęśliwych, Helion 2013 -  książka inspiruje do podróży w głąb siebie, odkrywaniu co to znaczy być szczęśliwym oraz odpowiedzi na nurtujące nas wewnętrzne pytania. W książce zastosowane są metafory, które pozwalają nam zobaczyć swój problem z innej perspektywy, pozwalając podejść do problemu poza utartym schematem. Ważne przeslanie tej książki: ZAMIAST SZUKAĆ LEPIEJ PRAKTYKOWAĆ SZCZĘŚCIE!!!!!
     
  • Nick Vujici, Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń, Aetos Media Sp. z o.o. 2012 – jest to poradnik motywacyjny. Autor cierpi na fokomelię, schorzenie objawiające się brakiem kończyn.  Jest osobą niepełnosprawną, ale termin ten jest nieadekwatny do autora. Swoim życiem udowadnił/a, że ograniczenia są w nas samych i są do pokonania. Jest tego dowodem – pływa, podróżuje, surfuje, przemawia do milionów ludzi, … . Spotkasz człowieka o wielkiej  charyzmie, spełnionego, który zaraża swoim podejściem do życia. Inspiruje do zmian.
     
  • Barbara i Tomasz Sadowscy (red.), Partnerstwa lokalne jako istotny element rozwoju przedsiębiorczości społecznej, Fundacja Pomocy Wzajemnej BARKA, Poznań 2013 - publikacja przedstawia  tematykę budowania partnerstw lokalnych w Polsce, w tym dobrych  praktyk partnerstw lokalnych, analizę porównawczą różnych modeli partnerstw lokalnych oraz rekomendacji dla środowisk budujących partnerstwa w przestrzeni lokalnej.
     
  • Doni Tomblyn, Śmiej się i ucz. 95 sposobów wykorzystania humoru do zwiększenia efektywności nauczania i szkolenia, Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o., Kraków 2009 - autorka ksiązki była aktorką komediową, piosenkarką sceniczną, dziś Prezes Humor Rules - firmy szkoleniowej i konsultingowej. Przekonuje czytelnika, że warto wykorzystywać humor podczas szkoleń. Trenerzy, nauczyciele, wykładowcy często obawiają się, że poprzez żart, dowcip utracą autorytet, szkolenie "wymknie się" spod kontroli, straci na jakości i efektywności. Wbrew tym obawom autorka udowadnia, że odpowiednio wykorzystany humor pozwoli zbudować dobrą atmosferę podczas spotkania. Dzięki czemu uczestnicy nie będą bali się odezwać, zapytać, jeśli czegoś nie zrozumieją, a także porażki czy popełniania błędów. To z kolei, znacząco wpłynie na jakość uczenia się oraz rozwijanie przez nich twórczego i krytycznego myślenia. Doni Tomblyn, zwraca również uwagę na postawę samego trenera, jego otwartość, optymizm, pozytywne nastawienie, umiejętność słuchania i reagowania na potrzeby grupy. Podkreśla, jak ważne jest odpowiednie dawkowanie, powtarzanie i weryfikowanie wiedzy. Robienie przerw w trakcie szkolenia, energetycznych rozgrzewek, słuchanie muzyki baroku czy romantyzmu ma również pozytywny wpływ na przyswajanie przez uczetników nowych treści. W książce znaleźć można wiele przydatnych ćwiczeń, praktycznych wskazówek i rad pokazujących jak żartować by jednocześnie efektywnie edukować.
 Szkolenia:
  • Progress Project, Zarządzanie stresem i kontrolowanie emocji (link do programu: http://szkolenia.progressproject.pl/szczegoly/zarzadzanie_stresem_i_kontrolowanie_emocji)
  • Akademia Webinaru - praktyczne szkolenia online z kategorii: edukacja szkolna, doradztwo zawodowe i szkolenia, akademie, rozwój osobisty, ICT -  https://akademiawebinaru.pl/
  • EPALE – ePlatforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie, prezentuje wydarzenia, szkolenia, konferencje z całej Europy, https://ec.europa.eu/epale/pl/about
Czasopisma:
  • „Charaktery" – miesięcznik, czasopismo popularnonaukowe popularyzujące wiedzę psychologiczną w sposób zrozumiały dla przeciętnego człowieka
  • „Psychologia dziś" – wydanie specjalne miesięcznika „Charaktery", w przystępny sposób prezentuje aktualne osiągnięcia współczesnej psychologii, porusza najważniejsze zagadnienia obecne w debatach akademickich, opisuje kierunki poszukiwań i najnowsze odkrycia.
  • „Cogito" -  miesięcznik, młodzieżowe czasopismo edukacyjne, pomagające licealistom przygotować się do egzaminu dojrzałości
  • „Perspektywy" – miesięcznik, pismo młodzieżowe, cenione ze względu na publikowane w nim raporty, rankingi, informatory oraz porady edukacyjne
  • „Viktor Gimnazjalista" – dwutygodnik edukacyjny dla uczniów, opisujący zagadnienia związane ze szkołą, nastoletnim życiem i egzaminami końcowymi
  • „Sens" – miesięcznik, poradnik psychologiczny dla kobiet zainteresowanych poszukiwaniem dróg rozwoju osobistego, zdrowym życiem i dbaniem o relacje z otoczeniem
  • "Własny Biznes FRANCHISING" – miesięcznik, poświęcony tematyce inwestowania we własny biznes
  • „Personel i Zarządzanie" – miesięcznik, przybliża arkana trudnej sztuki kierowania podwładnymi
  • „Coaching" – kwartalnik, który opisuje metody rozwoju osobistego i zawodowego
  • "Eurostudent: kariera, studia, praca i rozrywka - magazyn dla studentów - największy, bezpłatny i ogólnopolski magazyn dla studentów - eurostudent.pl
Linki:
  • Ted - https://www.ted.com/
  • Eurodoradztwo Polska - http://eurodoradztwo.praca.gov.pl/
  • Ośrodek Rozwoju Edukacji (ORE) - https://www.ore.edu.pl/
  • Studia - uczelnie, kierunki studiów - http://www.studia.net/
  • Wybierz Studia - wybierzstudia.nauka.gov.pl
  • Artykuł: Kolor kołnierzyka a rodzaj pracownika, czyli aspekty socjologiczne - https://www.karierawfinansach.pl/artykul/wiadomosci/biale-niebieskie-zielone-rozowe-kolnierzyki-definicje
  • Artykuł: Świat niebieski, czerwony, żółty i zielony, czyli jak zmieni się rynek pracy do 2030 roku - https://www.karierawfinansach.pl/artykul/raporty/swiat-niebieski-czerwony-zolty-i-zielony-czyli-jak-zmieni-sie-rynek-pracy-do-2030-roku
  • Blog - http://profesjonalny-doradca-zawodowy.blogspot.com/2019/05/kreator-cv-stworz-kreatywne-dokumenty.html
  • Blog - Macrcina Płóciennika, "Pasja wzrastania" m.me/pasjawzrastania - https://kursy.pasjawzrastania.pl
  • Poradnik CIiPKZ Poznań https://wuppoznan.praca.gov.pl/publikacje-centrum-informacji-i-planowania-kariery-zawodowej