Informacje ogólne

Partnerstwo lokalne można ująć jako „platformę współpracy pomiędzy różnorodnymi partnerami, którzy wspólnie w sposób systematyczny, trwały i z wykorzystaniem innowacyjnych metod oraz środków planują, projektują, wdrażają i realizują określone działania i inicjatywy, których celem jest rozwój lokalnego środowiska społeczno-gospodarczego i budowa tożsamości lokalnej wśród członków danej społeczności".[1]

Gdy mówimy o partnerstwie lokalnym, mamy na myśli: efektywną, ukierunkowaną na cele i transfer wiedzy- współpracę, gdzie podmioty nawzajem się wzbogacają , otwierając się na bogactwo wiedzy i doświadczeń innych.

Jedną z najpopularniejszych form działania partnerstwa lokalnego jest Model Partnerstwa Lokalnego opracowany przez Departament Pracy USA i zaadoptowany do polskich warunków przez Instytut Współpracy i Partnerstwa Lokalnego z Katowic (2). W 1998-2000 pilotażowo przetestowano go na polskim Śląsku, gdzie na 4,5 tys. osób, które straciły pracę w kopalniach, dzięki programowi ponowne zatrudnienie znalazło 1,6 tys.

Od 2002 roku rozpoczęto w Polsce realizację Programu Wdrażania Modelu Partnerstwa Lokalnego, nad którym honorowy patronat objął Prezydent Aleksander Kwaśniewski. Program realizowany był przy współpracy z Kancelarią Prezydenta RP, Ministerstwem Gospodarki i Pracy, Departamentem Pracy USA, Ambasadą USA, Związkiem Powiatów Polskich, Urzędami Marszałkowskimi, Wojewódzkimi Urzędami Pracy, samorządami powiatowymi i gminnymi, powiatowymi urzędami pracy, lokalnymi przedsiębiorcami, związkami zawodowymi, agencjami rozwoju oraz organizacjami pozarządowymi.

W ciągu kilku lat powstały liczne inicjatywy, które skorzystały z rozwiązań wypracowanych w Modelu Partnerstwa Lokalnego. Projekty te przyczyniły się do utrzymania lub powstawania miejsc pracy, do aktywizacji osób długotrwale bezrobotnych, wyzwolenia wielu inicjatyw gospodarczych oraz upowszechniania idei lokalnej współpracy i partnerstwa.

Partnerstwo jest jedną z podstawowych zasad Unii Europejskiej, dlatego do dziś wszystkie polskie regiony zaczynają wprowadzać lub też wprowadziły Model Partnerstwa Lokalnego lub inne formy rozwoju lokalnego do swojej polityki regionalnej. Podejmowane działania dążą do ożywienia gospodarczego i poprawy na lokalnym rynku pracy poprzez budowanie trwałego partnerstwa pomiędzy instytucjami rządowymi, samorządem, organizacjami pozarządowymi, lokalnym biznesem oraz mieszkańcami lokalnej społeczności.

Ustawa „O promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy" wymienia partnerstwo lokalne jako jedną z instytucji rynku pracy i definiuje je jako grupę instytucji realizujących na podstawie umowy przedsięwzięcia i projekty na rzecz rynku pracy.

Ta sama ustawa wyraźnie określa również, że polityka rynku pracy, realizowana przez władze publiczne, opiera się na dialogu i współpracy z partnerami społecznymi w ramach działalności rad zatrudnienia, partnerstwa lokalnego oraz w ramach uzupełniania i rozszerzania oferty usług publicznych służb zatrudnienia przez partnerów społecznych i agencje zatrudnienia.

Zasady skutecznej współpracy partnerskiej.
 
Warto podkreślić, że skuteczne budowanie partnerstwa wiąże się z koniecznością przestrzegania pewnych zasad, bez których zastosowania nie będzie możliwe skuteczne funkcjonowanie partnerstwa. Do zasad tych należą:
  • równość wszystkich partnerów wobec siebie;
  • budowanie partnerstw oddolnie na poziomie lokalnym;
  • wspólne planowanie i podejmowanie decyzji a następnie ich wspólne wdrażanie;
  • innowacyjność i kompleksowość podejmowanych działań;
  • zaufanie, otwartość i jawność działań;
  • koncentracja na rzeczywistych problemach społeczności lokalnych;
  • łagodzenie konfliktów;
  • poszerzanie kręgu partnerskiego.
Specyficzne zmiany zachodzące na  lubuskim rynku pracy  wymusiły   podjecie   dyskusji  praktyków  i teoretyków  w obszarze poradnictwa zawodowego, kształcenia ustawicznego, badań rynku pracy  i rozwoju ekonomii społecznej.  Praktyka  Wojewódzkiego Urzędu Pracy wykazała, że  podejmowanie  skutecznych działań na rynku pracy wymaga swoistego porozumienia społecznego. To zaś  nieodzownie  wiążą  się z dyskusją,  wymianą  poglądów i wolą  współdziałania.

Odpowiadając na te potrzeby Wojewódzki Urząd Pracy w Zielonej Górze  zorganizował w dniu 22 września 2008 roku w Wyższej Szkole Zawodowej w Sulechowie   konferencję poświęconą zagadnieniom rynku pacy woj. lubuskiego. W jej trakcie szereg podmiotów tj. organizacje pozarządowe, samorządy lokalne, związki zawodowe, organizacje pracodawców zostały zaproszone do podpisania Lubuskiego Paktu na Rzecz Zatrudnienia. Liderem partnerstwa jest Marszałek woj. lubuskiego. Sekretariat partnerstwa prowadzi WUP w Zielonej Górze.

W ramach Paktu powołano 4 partnerstwa branżowe do których przystąpiły podmioty zainteresowane poszczególnymi obszarami działania.
  • Partnerstwo na rzecz poradnictwa zawodowego
  • Partnerstwo na rzecz badań rynku pracy
  • Partnerstwo na rzecz kształcenia ustawicznego
  • Partnerstwo na rzecz ekonomii społecznej
Jedna z czterech umów wymienionego paktu dotyczyła Poradnictwa Zawodowego. W ten sposób powstało Forum Poradnictwa Zawodowego Województwa Lubuskiego.

Do partnerstwa na rzecz poradnictwa zawodowego należy obecnie około 90 instytucji samorządowych, edukacyjnych, organizacji społecznych i innych podmiotów, które wyraziły wolę wspólnego działania na rzecz rozwoju poradnictwa zawodowego w województwie lubuskim.

Działania te opierają się przede wszystkim na:
  • współpracy między różnymi instytucjami realizującymi zadania z zakresu informacji i poradnictwa zawodowego;
  • budowaniu świadomości roli poradnictwa zawodowego w całożyciowym przebiegu procesu edukacji człowieka;
  • popularyzacji modelowych rozwiązań (dobrych praktyk) w zakresie realizacji usług poradnictwa zawodowego adresowanego do klientów instytucji partnerskich;
Serdecznie polecamy Państwu publikację „Przez współpracę do sukcesu. Partnerstwo lokalne na rynku pracy", która jest publikacją szeroko opisującą problematykę partnerstwa lokalnego.

[1] „Przez współpracę do sukcesu. Partnerstwo lokalne na rynku pracy", Warszawa, 2007r.

Załączniki

Przez współpracę do sukcesu. Partnerstwo lokalne na rynku pracy
Przez współpracę do sukcesu. Partnerstwo lokalne na rynku pracy.pdf 695 KB