Публикатор

Porady dla osób osadzonych oraz opuszczających zakłady karne i areszty śledcze

PO OPUSZCZENIU ZAKŁADU KARNEGO

Dlaczego warto zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy?


Każdy, kto poszukuje pracy może zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy (PUP), właściwym dla swego miejsca zameldowania (także zameldowania tymczasowego). Zarejestrować może się też osoba bezdomna, nie posiadająca zameldowania na pobyt stały lub czasowy, przebywająca na terenie danego powiatu. W tym celu należy się osobiście zgłosić z dowodem osobistym do urzędu. Wszystkie formalności dopełniane są na miejscu (rejestrujący nie wypełnia już żadnych kart rejestracyjnych). W celu zarejestrowania się możesz też zabrać ze sobą - jeśli posiadasz: świadectwa pracy, zaświadczenia o ukończonych szkołach czy kursach, orzeczenie o posiadanym stopniu niepełnosprawności.

Zasiłek dla bezrobotnych (tzw. „kuroniówka") przysługuje wówczas, gdy:

  • zarejestrujesz się w PUP nie później, niż 30 dni od dnia zwolnienia,
  • przepracowałeś minimum 365 dni w ciągu ostatnich 18 miesięcy liczonych bezpośrednio wstecz od dnia rejestracji. Liczy się tu także praca w zakładzie karnym. Warunkiem jednak jest to, że otrzymywałeś wynagrodzenie nie mniejsze niż wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2018 r. wynosi ono 2100 zł brutto), a od twojej pensji odprowadzane były składki na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy. Prawo do zasiłku przysługuje także, gdy pracowałeś w ramach umowy zlecenia, pod warunkiem, że osiągane wynagrodzenie było nie niższe niż minimalna płaca krajowa oraz odprowadzane były składki na ubezpieczenie zdrowotne, społeczne i Fundusz Pracy. Prawo do zasiłku przysługuje od dnia rejestracji.
Od dnia rejestracji w PUP jesteś objęty/objęta ubezpieczeniem zdrowotnym, dzięki czemu możesz korzystać z podstawowej opieki medycznej.


Centrum Integracji Społecznej/Klub Integracji Społecznej


W niektórych miastach działają centra integracji społecznej (CIS), kluby integracji społecznej (KIS). Organizują one kursy zawodowe, zajęcia terapeutyczne oraz nauki umiejętności społecznych, grupy wsparcia. Uczestnikami kursów CIS mogą zostać mieszkańcy miast, w których funkcjonują te instytucje i okolicznych gmin.


Ochotniczy Hufiec Pracy


Jeśli nie masz ukończonych 25 lat możesz udać się do OHP. W OHP można bezpłatnie skorzystać z różnorodnych szkoleń oraz programów pomocowych, których celem jest nabywanie nowej wiedzy, kompetencji, kwalifikacji i umiejętności niezbędnych do sprawnej adaptacji w środowisku zawodowym.


Stowarzyszenia i organizacje pozarządowe


Pomoc na rzecz osób opuszczających zakłady karne i areszty śledcze świadczą także organizacje pozarządowe.  Jest to np. pomoc doraźna w formie rzeczowej, porady prawne, obywatelskie, psychologiczne, noclegi, szkolenia, podnoszenie kwalifikacji zawodowych, grupy wsparcia.


Wojewódzki Urząd Pracy


W WUP można zapoznać się z ofertami pracy za granicą, dowiedzieć się o projektach, które oferują bezpłatną pomoc osobom bez zatrudnienia (m.in. w postaci szkoleń, staży), przygotować się do poszukiwania pracy, napisać dokumenty zawodowe (CV, list motywacyjny), znaleźć szkolenie, które nas interesuje, zbadać swoje preferencje i zainteresowania zawodowe.
 

Pomoc społeczna (Ośrodki Pomocy Społecznej, Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie)


Rodzajem udzielanej pomocy w przypadku osób opuszczających zakład karny i mających problem w przystosowaniu do życia jest głównie praca socjalna.

Pracownik socjalny może wypełnić druki, wnioski w celu przedłożenia innym organom, nawiązać kontakt z potencjalnymi pracodawcami, wesprzeć Klienta w staraniach o przyznanie mieszkaniasocjalnego itp. Poza pracą socjalną osoba może otrzymać także pomoc finansową, na przykład w formie zasiłku okresowego przyznawanego na okres kilku miesięcy.

Oprócz pomocy finansowej otrzyma ona także pomoc w formie posiłku, odzieży.

CO W TRAKCIE ODBYWANIA KARY POZBAWIENIA WOLNOŚCI?

Powiatowy Urząd Pracy


Osadzeni, w trakcie odbywania kary mogą pisemnie kontaktować się z urzędem pracy właściwym dla swojego miejsca zameldowania (także zameldowania tymczasowego) lub pobytu (osoba bezdomna). Osadzony w piśmie może prosić o pomoc:
  • w udzieleniu informacji na temat rynku pracy w miejscu zameldowania,
  • w udzieleniu informacji o ofertach pracy właściwych dla wykształcenia i doświadczenia zawodowego osadzonego,
  • w przekazaniu informacji i wzorów jak poprawnie napisać CV i list motywacyjny,
  • w przekazaniu informacji o formach pomocy określonych w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. 

Dowód osobisty


Jeśli nie masz dowodu osobistego lub jest on nieważny zgłoś się do wychowawcy oddziału lub wychowawcy do spraw pomocy postpenitencjarnej w celu otrzymania informacji, jakie są procedury wyrobienia dowodu osobistego. Warto o to zadbać jeszcze przed zwolnieniem z zakładu karnego.


Własne mieszkanie


Osadzeni, którzy nie posiadają mieszkania mogą, po spełnieniu określonych warunków, złożyć wniosek o przyznanie lokalu mieszkaniowego z zasobów komunalnych do urzędu miasta lub urzędu gminy. Również można to zrobić przed opuszczeniem zakładu. Wówczas odpowiedni wniosek może dostarczyć, wraz z potrzebnymi informacjami, wychowawca postpenitencjarny.


Porady specjalistów


W zakładzie karnym lub areszcie śledczym mogą odbywać się spotkania ze specjalistami różnych dziedzin, np.:
  • pracownikami ośrodków pomocy społecznej (MOPS, GOPS, OPS, PCPR), którzy udzielają informacji na temat pomocy socjalnej dla rodziny - w tym zasiłków, pomocy rzeczowej itp.
  • prawnikami, którzy  udzielają specjalistycznych porad prawnych z zakresu prawa rodzinnego, karnego, cywilnego,
  • pracownikami urzędów pracy informującymi między innymi o rynku pracy oraz pomocy oferowanej przez powiatowe lub wojewódzkie urzędy pracy.
O szczegóły warto pytać wychowawcę oddziału.


Nauka, kursy, szkolenia


W trakcie odbywania kary osadzeni mogą kształcić się w szkołach przywięziennych oraz podnosić swoje kwalifikacje poprzez udział w kursach (np. kucharz, cukiernik, szwaczka, ślusarz, stolarz, spawacz). Kształcić się można w:
  • szkole podstawowej
  • gimnazjum
  • liceum ogólnokształcącym
  • szkole policealnej
  • na kursie kwalifikacyjnym.
Na kurs lub do szkoły zgłasza osadzonego wychowawca prowadzący.


Zatrudnienie


W zakładach karnych i aresztach śledczych istnieją różne formy zatrudnienia tj. praca na różnych stanowiskach w obrębie jednostki oraz poza jednostką penitencjarną. Zatrudnienie jest odpłatne lub nieodpłatne – w zależności od stanowiska pracy. Osoby, które chcą podjąć zatrudnienie zgłaszają się do wychowawcy lub pracownika odpowiedzialnego za zatrudnianie osadzonych.


Pomoc dot. uzależnień, zaburzeń psychicznych


Osadzeni z problemami dot. uzależnień, zaburzeń psychicznych mają kontakt z psychologiem. Są oni kierowani do odpowiednich oddziałów terapeutycznych lub obejmowani oddziaływaniami terapeutycznymi poza oddziałem terapeutycznym.

W celu uzyskania innych informacji dot. pomocy postpenitencjarnej należy kierować się do wychowawcy ds. pomocy postpenitencjarnej.

Załączniki

Ulotka Porady dla osób osadzonych oraz opuszczających zakłady karne
Ulotka Porady dla osób osadzonych oraz opuszczających zakłady karne.docx 144 KB