Публикатор

Zarząd Województwa Lubuskiego zatwierdził Lubuski Plan Działań na Rzecz Zatrudnienia na rok 2020

28 stycznia 2020 roku na posiedzeniu Zarządu Województwa Lubuskiego przyjęty został Lubuski Plan Działań na Rzecz Zatrudnienia na rok 2020 (LPD/Z).
 
Projekt LPD/Z został pozytywnie zaopiniowany przez powiaty wchodzące w skład województwa, Wojewódzką Radę Dialogu Społecznego, o której mowa w ustawie z dnia 24 lipca 2015 roku o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego, Wojewódzką Radę Rynku Pracy (organ opiniodawczo-doradczy Marszałka Województwa) oraz uczelnie wyższe.
 
Lubuski Plan Działań na Rzecz Zatrudnienia na rok 2020 stanowi uszczegółowienie zapisów dokumentu strategicznego jakim jest Lubuska Strategia Zatrudnienia na lata 2011-2020. Zawiera on możliwie pełne informacje o planowanych działaniach podejmowanych na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i zasobów ludzkich w naszym regionie przez różne (często niezależne od siebie) podmioty. LPD/Z określa priorytetowe grupy bezrobotnych i innych osób wymagających wsparcia, składa się z 4 priorytetów, 15 celów operacyjnych i 59 zadań (przy czym zadania to pogrupowane tematycznie projekty, działania i programy). Planuje się, że z różnego rodzaju inicjatyw skorzysta ponad 104 tysięcy osób, przy nakładach na poziomie 486 mln. zł.
 
Biorąc pod uwagę zachodzące zmiany na lubuskim rynku pracy, w szczególności problem - brak pracowników na rynku pracy w 2020 roku, za priorytetowe uznano działania mające na celu pozyskanie pracowników. Najbardziej oczywistym zasobem są bezrobotni (realizacja różnych programów promocji zatrudnienia, np. poprzez formy zatrudnieniowe: prace interwencyjne, środki na podjęcie działalności gospodarczej, doposażenie lub wyposażenie miejsc pracy). Kolejnym jest edukacja poprzez: kształcenie dualne, refundacja wynagrodzeń, doposażenie warsztatów i pracowni. Spory zasób potencjalnych pracowników to osoby bierne zawodowo. W tym zakresie istotną rolę pełni Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Ważne są również programy prozdrowotne, które zmierzają do wzrostu aktywności zawodowej. Pracowników można również pozyskać z zagranicy (szacuje się, że Powiatowe Urzędy Pracy przyjmą około 90 tys. oświadczeń, zaś Lubuski Urząd Wojewódzki wyda 18 tys. zezwoleń na pracę). Realizowany jest również projekt Wojewody pomagający w integracji cudzoziemców.
 
W sytuacji trudności rekrutacyjnych pracodawcy coraz częściej decydują się na awanse wewnętrzne (niejednokrotnie związane jest to ze zmianą lub podniesieniem kwalifikacji). Pomocne w tym są środki Krajowego Funduszu Szkoleniowego, z których skorzysta 2 tysiące pracowników. Pracodawcy mogą również zdecydować się na wprowadzenie innowacji m.in. poprzez zakup sprzętu, modernizację stanowisk pracy, nowe linie produkcyjne. To jednak wymaga znacznego nakładu środków. Wsparciem jest wiele programów finansowanych głównie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 1.1. Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020.

Lubuski Plan Działań na Rzecz Zatrudnienia na rok 2020 - plik do pobrania

Załączniki

LPD 2020
LPD 2020.docx 583 KB

Urząd