Публикатор

Sprawozdanie z obrad Rady Programowej na rzecz ekonomii społecznej

W siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Zielonej Górze odbyło się 28 czerwca 2016r. spotkanie Rady Programowej Partnerstwa na rzecz ekonomii społecznej. Prezentujemy pełne sprawozdanie z obrad. Spotkanie prowadzili: Daniel Olejniczak – wiceprzewodniczący Rady Programowej i Jadwiga Klimanowska z sekretariatu partnerstwa. Uczestniczyli w nim sygnatariusze partnerstwa reprezentujący instytucje rynku pracy i integracji społecznej.
zdjęcie z posiedzenia Rady Programowej na rzecz ekonomii społecznej

Tematem wiodącym było poznanie różnorodnych działań służących rozwiązywaniu problemów w sektorze ekonomii społecznej. Uczestnicy zapoznali się z przykładami współpracy Powiatowego Urzędu Pracy ( PUP) w Zielonej Górze z Ośrodkami Pomocy Społecznej ( OPS) na rzecz wspólnych klientów. Spotkanie było także okazją do poznania nowych możliwości wsparcia finansowego Podmiotów Ekonomii Społecznej (PES) z Lubuskiego Funduszu Pożyczkowego (LFP).

Roman Kardowski – kierownik Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej (CI iPKZ) w Zielonej Górze przedstawił działania  podejmowane  w ramach Forum Poradnictwa Zawodowego. Forum jako partnerstwo powstało w 2008r. z inicjatywy WUP   w Zielonej Górze w celu integracji instytucji  poradnictwa i orientacji zawodowej. Liderem partnerstwa jest marszałek. Sekretariat usytuowany jest w Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Zielonej Górze. Działania partnerstwa realizowane są w czterech zespołach zadaniowych:
  1. współpracy w zakresie poradnictwa zawodowego
  2. ewaluacji i monitorowania
  3. koordynacji i rozwoju partnerstwa
  4. promocji
Liderami zespołów roboczych są doradcy zawodowi WUP i OHP. Raz w roku odbywa się spotkanie uczestników Forum oraz spotkania z ekspertami z dziedziny poradnictwa zawodowego. Następnie R. Kardowski przybliżył zakres prac realizowanych przez zespoły zadaniowe.

Są  to między innymi:
  • administrowanie strony internetowej Forum,
  • opracowanie i zamieszczanie na stronie internetowej informatora „drogowskazy aktywności" dla osób opuszczających zakłady karne,
  • współudział w Ogólnopolskim Tygodniu Kariery 2015,
  • aktualizacja „Mapy poradnictwa zawodowego",
  • opracowanie regulamin konkursu zawodoznawczego dla uczniów i opiekunów szkół  podstawowych,
  • tworzenie katalogu opisującego usługi partnerów w zakresie poradnictwa zawodowego.
Uczestnicy spotkania poznali stronę internetową, która służy do wymiany informacji, przekazania dobrych praktyk oraz daje możliwość wsparcia osób poszukujących kontaktu z doradcą zawodowym. Na zakończenie swojej wypowiedzi R. Kardowski podkreślił bardzo duże zaangażowanie przedstawicieli instytucji partnerskich.

Następnie Nina Kowalonek z PUP w Zielonej Górze omówiła zakres współpracy z OPS. Obie instytucje świadczą często usługi na rzecz tego samego klienta, dlatego  też potrzeba współpracy wydaje się być oczywista. Dzięki współdziałaniu PUP   i OPS można bardziej kompleksowo realizować pomoc osobom bezrobotnym korzystającym z pomocy społecznej. Kwestia współpracy nie zawsze wynikała  z obowiązujących przepisów.

Dopiero nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z 2008 roku oraz kolejna z 2014 roku wprowadziły przepisy w pewnym zakresie regulujące tę kwestię. OPS może skierować klienta do uczestnictwa w kontrakcie socjalnym, indywidualnym programie usamodzielnienia, lokalnym programie pomocy społecznej, o których mowa w przepisach o pomocy społecznej, lub uczestnictwa w indywidualnym programie zatrudnienia socjalnego, o którym mowa w przepisach o zatrudnieniu socjalnym.  
     
W przypadku skierowania osoby bezrobotnej na wniosek ośrodka pomocy społecznej do udziału w projekcie o charakterze indywidualnym lub środowiskowym PUP oraz OPS są zobowiązane informować się wzajemnie o planowanych działaniach wobec bezrobotnych w trybie określonym w zawartym porozumieniu.

Ponadto ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy zakłada formy pomocy skierowane do osób oddalonych od rynku pracy, najczęściej również korzystające z pomocy OPS, takie jak: Program Aktywizacja i Integracja (PAI), działania aktywizacyjne zlecone przez PUP, programy specjalne skierowanie do pracodawców celem zatrudnienia wspieranego lub podjęcia pracy w spółdzielni socjalnej zakładanej przez osoby prawne.

Halina Pydzik z  Lubuskiego Fundusz Pożyczkowego omówiła możliwości wsparcia finansowego lubuskich  przedsiębiorców. Oferta funduszu skierowana jest do  mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz do osób zamierzających  rozpocząć działalność gospodarczą w regionie lubuskim. Pożyczki te przeznaczone są wyłącznie na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Wszystkie ubiegające się o pożyczkę podmioty podlegają procedurze oceny zdolności kredytowej przez LFP. Dokonana ocena musi wykazać, że podmioty spełniają warunki formalne, posiadają zdolność do spłaty pożyczki i są w stanie ustanowić należyte zabezpieczenia. Z Funduszu mogą korzystać wyłącznie przedsiębiorcy posiadający siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej realizujący przedsięwzięcia na terenie województwa lubuskiego.

Na zakończenie swojej wypowiedzi zakomunikowała, że od 1 lipca 2016r. oferta pożyczek skierowana będzie również do  instytucji pożytku publicznego, podmiotów ekonomii społecznej w tym spółdzielni socjalnych, fundacji  i stowarzyszeń. Mogą oni aplikować o udzielenie pożyczki w przypadku łącznego spełnienia dwóch warunków: posiadania przez nie odpowiedniego wpisu do rejestru przedsiębiorców KRS oraz prowadzenia wydzielonej, dochodowej działalności  gospodarczej.

Działania realizowane przez Stowarzyszenie „Baba" przedstawiła Anita Kucharska-Dziedzic – prezes stowarzyszenia. „Baba zajmuje się edukacją, prewencją, interwencjami i pomocą skierowaną przede wszystkim do kobiet, będącymi ofiarami przemocy domowej. Jak dodała, to ważny, często pomijany i ukrywany w społeczeństwie problem, który w Polsce wciąż nie doczekał się wystarczających uregulowań prawnych i skutecznej pomocy dla ofiar. „Baba" działa w ramach 13 placówek w województwie lubuskim. Z programów pomocowych realizowanych  w latach 2014-2015 skorzystało  3,5 tys. ofiar przestępstw. Wydano ponad 300 tys. sztuk publikacji edukacyjnych.

Na zakończenie  swojej  wypowiedzi  A. Kucharska  podzieliła się  informacjami z gali wręczenia  Nagrody  Polskiej  Rady Biznesu im. Jana Wejcherta w kat. działalność społeczna.  W siedzibie Polskiej Rady Biznesu 9 czerwca 2016 odbyło się uroczyste spotkanie z udziałem laureatów, mecenasów i członków Kapituły piątej edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta. Podczas spotkania  tegoroczni laureaci zostali oficjalnie włączeni i powitani w gronie Kapituły Nagrody na kolejny rok. Nagrodami Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta honorują tych, którzy swą postawą, pracą i osiągnięciami rozwijają Polskę i promują polską przedsiębiorczość. Gościem honorowym spotkania był prezydent Lech Wałęsa.

W dalszej części spotkania Magda Tokarska z Fundacji Collegium Polonicum podzieliła się  informacjami  z wizyty studyjnej w USA, która odbyła się w maju 2016r. w ramach Programu dot. wymiany zawodowo-kulturowej Departamentu Stanu. Tematem wiodącym wizyty była integracja społeczna w zróżnicowanym społeczeństwie. Odwiedziliśmy Waszyngton, Detroit, Nowy Jork oraz Filadelfię .

W programie znalazło się blisko 20 spotkań w różnych instytucjach publicznych, samorządowych, pozarządowych i badawczych. Zobaczyliśmy, że amerykańska szkoła dąży przede wszystkim do uczenia samodzielnego myślenia i niezależności. Wizyta w USA pozwoliła nam poznać sposoby funkcjonowania organizacji pozarządowych i instytucji samorządowych. 

Organizacje te żyją w symbiozie opartej na partnerskich relacjach z biznesem, społeczeństwem obywatelskim i przedstawicielami władzy. Zaskoczeniem dla nas była niezależność organizacji pozarządowych od funduszy państwowych gdzie budowanie ich  stabilności finansowej możliwe jest dzięki dużemu wsparciu biznesu, zbiórkom publicznym i innym rodzajom fundraisingu. Duże wrażenie zrobiło też inwestowanie w rozwijanie poczucia własnej wartości i wpływu np. przez docenianie najmniejszego sukcesu, pracę w małych, różnorodnych grupach, wzajemne poznanie się, warsztaty liderskie na każdym poziomie oraz wspieranie indywidualizmu i współpracy zespołowej.
 
Ostatnim punktem spotkania było podjęcie dyskusji oraz wypracowanie wniosków  dotyczących prezentowanej tematyki.
 
Daniel Olejniczak z GCPR poinformował, że w przeciwieństwie do OPS wszystkie PCPR złożyły wnioski w terminie na projekty systemowe w nowej perspektywie finansowania. Świadczy to o słabości systemu OPS. Powstało zagrożenie, że organizacje komercyjne wypełnią lukę w miejsce OPS i będę realizować projekty na integrację społeczną. Zgłosił propozycję aby OPS-y podjęły ścisłe współdziałanie celem wspólnego przygotowania wniosków projektowych. Liczymy na to, że OPS –y założą partnerstwo i będą wspólnie składach wnioski. Podniósł też problem dotyczący słabego zainteresowania beneficjentów  uczestnictwem w projektach i programach  aktywizujących.
 
Wioletta  Tybiszewska z PUP Żagań podniosła problem braku skutecznej współpracy na rzecz wspólnych klientów między instytucjami  rynku pracy i integracji społecznej. Członkowie grupy roboczej  ds. współpracy z PES wchodzącej w skład Regionalnego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej widząc ten problem postanowili  opracować informator dla OPS, PUP, PCPR jako model ścieżki klienta do wdrażania  na  poziomie gminy. Jak dodała, w modelu tym  działania aktywizujące zaczynają się  od OPS. Informator będzie pomocny  w realizacji kompleksowego wsparcia dla klientów tych instytucji.

Jadwiga Klimanowska nawiązała do wcześniejszych ustaleń rady dotyczących współpracy PUP i OPS. W swojej wypowiedzi  zwróciła uwagę na bardzo sformalizowaną współpracę między tymi instytucjami. Niewiele PUP i OPS realizują  współpracę na rzecz wspólnego klienta i korzystają z Samorządowej Elektronicznej Platformy Informatycznej, która umożliwia  natychmiastowy  dostęp  do informacji  o klientach  gromadzonych w  PUP i OPS. J. Klimanowska zaznaczyła, że działania obydwu instytucji powinny się skupiać na współpracy między pracownikiem socjalnym a doradcą zawodowym i pośrednikiem pracy. Ważne jest żeby pracownicy się znali. Jak dodała, tylko w nielicznych PUP i OPS realizowana jest współpraca oparta na osobistych kontaktach.
 
Nina Kowalonek uznała, że pojawiające się problemy we współpracy PUP i OPS  wynikają najczęściej z braku dobrej woli, niezrozumienia procedur, na podstawie których działają obie instytucje. Zaapelowała, aby instytucje zapraszały się wzajemnie na spotkania robocze. Chodzi o to aby wsparcie na rzecz wspólnych klientów się nie dublowało. Wspólne spotkania to możliwość wymiany informacji i wyjaśniania wątpliwości.
 
Efekty dyskusji to:
  • ustalono termin i miejsce spotkania sygnatariuszy partnerstwa październik /listopad Gorzów Wlkp.
  • sygnatariusze partnerstwa zostaną poinformowani drogą mailową o włączeniu przez LFP oferty pożyczek dla PES od 1 lipca 2016r.
  • rada wystąpi do Lubuskiego Funduszu Poręczeń Kredytowych z pismem w sprawie ustalenia zasad skorzystania z oferty poręczeń dla PES.
  • kontynuowane będą zadania dotyczące promowania idei artnerstwa i ekonomii społecznej w regionie poprzez realizowanie spotkań informacyjno – promocyjnych w instytucjach rynku pracy, integracji społecznej, organizacjach pozarządowych i w samorządach lokalnych.

Urząd