Публикатор

Wniosek o zwrot kosztów poniesionych na wynagrodzenia oraz składki na ubezpieczenia społeczne pracowników w związku ze zwolnieniem od pracy w celu usuwania skutków powodzi

Zgodnie z art. 7a ustawy z dnia 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi (t.j. Dz. U. 2024, poz. 654)
 
1. Pracownikowi będącemu poszkodowanym przysługuje, w okresie wskazanym w przepisach wydanych na podstawie art. 1 ust. 2, zwolnienie od pracy, w wymiarze do 20 dni, w celu usuwania skutków powodzi w odniesieniu bezpośrednio do swojego mienia lub mienia osoby spokrewnionej lub niespokrewnionej pozostającej z nim w faktycznym związku, wspólnie zamieszkującej i gospodarującej. W okresie tego zwolnienia od pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, obliczonego według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego.
2. Pracodawca jest obowiązany udzielić zwolnienia od pracy, o którym mowa w ust. 1, na wniosek zgłoszony przez pracownika najpóźniej w dniu korzystania z tego zwolnienia, chyba że nie jest to obiektywnie możliwe ze względu na szczególne potrzeby pracodawcy.
3. Zwolnienie od pracy, o którym mowa w ust. 1, dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny.
4. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, przysługuje pracownikowi niezależnie od usprawiedliwionej nieobecności, o której mowa w art. 8 ust. 1.
5. Wynagrodzenie określone w ust. 1 wypłaca pracodawca.
6. Marszałek województwa na wniosek pracodawcy, złożony za pośrednictwem wojewódzkiego urzędu pracy, właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności, dokonuje ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych zwrotu poniesionych przez pracodawcę kosztów na wynagrodzenia oraz składki na ubezpieczenia społeczne pracowników, o których mowa w ust. 1, miesięcznie do wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
7. Wniosek, o którym mowa w ust. 6, zawiera oświadczenie o poniesionych kosztach na wynagrodzenia oraz składki na ubezpieczenia społeczne. Do wniosku dołącza się wykaz pracowników, których wynagrodzenie będzie podlegało zwrotowi.
8. Oświadczenie, o którym mowa w ust. 7, jest składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywych oświadczeń. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: "Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.". Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
9. Kwotę, o której mowa w ust. 6, pracodawca zwraca w całości, wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych od dnia jej otrzymania, na rachunek bankowy wojewódzkiego urzędu pracy, jeżeli:
1) wydatkował ją niezgodnie z przeznaczeniem lub
2) złożył niezgodne ze stanem faktycznym oświadczenie, o którym mowa w ust. 7
- w terminie 30 dni liczonych od dnia doręczenia wezwania marszałka województwa do dokonania zwrotu.
10. Marszałek województwa dochodzi roszczeń z tytułu niezwróconych i nienależnie udzielonych kwot, o których mowa w ust. 6.
11. Minister właściwy do spraw pracy określi, w drodze rozporządzenia, wzór wniosku, o którym mowa w ust. 6, oraz wykazu, o którym mowa w ust. 7, uwzględniając konieczność uproszczenia postępowania.
 
Wniosek o zwrot kosztów, poniesionych na wynagrodzenia oraz składki na ubezpieczenie społeczne pracowników z w związku ze zwolnieniem od pracy w celu usuwania skutków powodzi oraz Wykaz pracowników, których wynagrodzenie będzie podlegało zwrotowi z  Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych należy złożyć elektronicznie do marszałka województwa – wojewódzkiego urzędu pracy właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności, za pośrednictwem strony www.praca.gov.pl
 
Wzór wniosku o zwrot kosztów, poniesionych na wynagrodzenia oraz składki na ubezpieczenie społeczne pracowników oraz wzór wykazu pracowników, których wynagrodzenie będzie podlegało zwrotowi z  Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, określa Rozporządzenie Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 października 2024 r. w sprawie wzoru wniosku o zwrot, ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, kosztów poniesionych przez pracodawcę na wynagrodzenia oraz składki na ubezpieczenia społeczne pracowników zwolnionych od pracy w celu usuwania skutków powodzi oraz wzoru wykazu pracowników, których wynagrodzenia będą podlegały zwrotowi  (Dz.U. z 2024 r., poz. 1581).

Więcej informacji pod nr tel.  68 456 77 08
 

Załączniki

art. 7a WNIOSEK O ZWROT KOSZTÓW
art. 7a WNIOSEK O ZWROT KOSZTÓW.docx 32 KB
art. 7a WYKAZ PRACOWNIKÓW
art. 7a WYKAZ PRACOWNIKÓW.docx 28 KB

Urząd