Spotkanie otworzył Przewodniczący Rady – Jarosław Nieradka. W posiedzeniu uczestniczył Adam Misiaszek (zastępca dyrektora Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze) oraz Łukasz Hudziak (wicedyrektor ds. Rynku Pracy i Doradztwa Zawodowego Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Zielonej Górze - WUP).
Tematyka posiedzenia poświęcona była w pierwszej kolejności omówieniu realizacji zadań z zakresu EURES. Tomasz Krawczyk (doradca EURES w Zespole ds. Pośrednictwa Pracy i EURES w Wydziale Obsługi Klienta WUP) przedstawił główne działania pracowników sieci EURES w zakresie obsługi klienta, pomocy pracodawcom w rekrutacji pracowników, działań rekrutacyjno – promocyjnych, pozyskiwania ofert pracy. Wojewódzki Urząd Pracy w Zielonej Górze w 2022 r. pozyskał 148 ofert pracy na 321 wakatów.
Kolejny punkt dotyczył realizacji zadań z zakresu koordynacji systemów zabezpieczeń społecznych. Beata Kuźniewska (główny specjalista w Zespole ds. Koordynacji Zabezpieczeń Społecznych w Wydziale Obsługi Klienta WUP) przekazała m.in. informację nt. ilości wydanych decyzji dotyczących: przyznania, bądź odmowy przyznania prawa do świadczeń dla bezrobotnych na terenie Polski, potwierdzenia okresów zatrudnienia i ubezpieczenia przebytych na terytorium Polski, transferu świadczeń dla bezrobotnych do kraju poszukiwania pracy .
Następna prezentacja dotyczyła Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS+). Referująca Agnieszka Wawryk-Grzelec (p.o. naczelnika Wydziału Zarządzania EFS w WUP) na wstępie dokonała podsumowania realizacji zadań z dotychczasowego okresu programowania w ramach Działań 1.1 i 1.2 POWER i Działań 6.1 i 6.2 RPO Lubuskie 2020 (w tym dwóch projektów własnych WUP pt. „Obywatele Ukrainy na lubuskim rynku pracy" oraz pt. „Porozmawiajmy po polsku"). Następnie przekazała jakie obowiązki czekają Wojewódzki Urząd Pracy w Zielonej Górze (który na mocy Porozumienia pełni rolę Instytucji Pośredniczącej) w ramach Działania 6.1 „Aktywizacja zawodowa osób pozostających bez pracy zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy" i 6.2 „Realizacja działań na rzecz osób znajdujących się w niekorzystnej sytuacji na rynku pracy", które będą realizowane w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027.
Adam Misiaszek zabrał głos i przedstawił pokrótce sytuację dotyczącą realizacji EFS, w ramach poprzedniej perspektywy, ze strony Urzędu Marszałkowskiego WL, czyli Instytucji Zarządzającej. Mówił m.in. o wydłużeniu realizacji projektów w ramach Działania 6.5 „Usługi rozwojowe dla MMŚP" („Lubuskie Bony Rozwojowe w subregionie zielonogórskim" oraz „Lubuskie Bony Szkoleniowe w subregionie gorzowskim). Omówił niuanse dotyczące Działania 6.3 Wsparcie dla samozatrudnienia. Następnie przedstawił plany i terminy realizacji poszczególnych działań w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027. Skupił się na działaniach odnoszących się do rynku pracy i kształcenia zawodowego.
Łukasz Hudziak przypomniał o możliwości pozyskania środków na kształcenie dla pracowników i pracodawców jakie daje Krajowy Fundusz Szkoleniowy. Jednocześnie poinformował o rozpoczęciu w WUP prac nad przygotowaniem Lubuskiego Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia na rok 2024.
W trakcie spotkania dyskutowano i zadawano pytania dotyczące podejmowanych tematów, dotyczyły one np. udzielanego wsparcia w ramach projektów, rozliczania projektów, obliczania i wykazywania ich efektywności zarówno w poprzedniej, jak i w przyszłej perspektywie.
Na tym J. Nieradka zakończył spotkanie. Następne posiedzenie WRRP zaplanowano na 6 grudnia 2023 r.