HtmlBox

Posiedzenia WRRP

Публикатор

Posiedzenie Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy kadencji 2019-2022 - wideokonferencja

25 marca 2021 roku o godzinie 1100 rozpoczęło się, w formie wideokonferencji, posiedzenie Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy województwa lubuskiego (WRRP).

Spotkanie prowadził Przewodniczący WRRP, który na wstępie powitał Członków Rady i przedstawił plan spotkania.

Pierwszy punkt posiedzenia dotyczył „Oceny okresowego sprawozdania z działalności Wojewódzkiego Urzędu Pracy". W 2020 roku Urząd, jak w latach ubiegłych realizował szereg zadań (zgodnie z przyjętym planem pracy). Przekazano więc informacje o najważniejszych działaniach realizowanych przez poszczególne wydziały WUP, wysokość środków jakie były na nie przeznaczone oraz efekty poszczególnych przedsięwzięć. Wiele zadań realizowanych przez Urząd zostało zdeterminowanych przez sytuację związaną z pandemią. Jednak dzięki wprowadzonym stosownym rozwiązaniom odpowiednio dostosowano prace Urzędu do zmienionych uwarunkowań. Znaczna część zadań realizowanych przez WUP skupiona była wokół kolejnych edycji Tarczy Antykryzysowej. Szczególna uwaga poświęcona była wdrażaniu nowych rozwiązań zmierzających do utrzymania miejsc pracy. I tak na przykład ze wsparcia udzielanego przez Wojewódzki Urząd Pracy skorzystało 1.800 przedsiębiorców (głównie małych i średnich). Udzielono 116.334 świadczenia dla 73.771 pracowników. Na wsparcie udzielone w ramach Tarczy Antykryzysowej WUP wydatkował 238.935,5 tys. zł.

Kolejny temat dotyczył sprawozdania z realizacji Lubuskiego Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia na rok 2020. Plan stanowi zestawienie działań podejmowanych przez kilkanaście różnego rodzaju jednostek organizacyjnych. Z różnego rodzaju inicjatyw skorzystało ponad 538,1 tys. osób, przy nakładach na poziomie ponad 1.262,8 mln zł. W 2020 roku podejmowano działania w zakresie polityki rynku pracy w trzech obszarach: miejsca pracy, kwalifikacje i wyrównywanie szans (włączenie społeczne i zawodowe). Czynnikiem determinującym sytuację była pandemia oraz wprowadzane kolejne obostrzenia. Pierwsze skutki pojawiły się już na początku II kwartału 2020 roku, kiedy wprowadzono lockdown. Stąd punktem centralnym realizowanych inicjatyw było wsparcie pracodawców w utrzymaniu miejsc pracy. Uruchomiono wsparcie w ramach kolejnych edycji Tarczy Antykryzysowej oraz dostosowywano planowane działania do zmienionej sytuacji. Rok 2020 jest jednocześnie końcem realizacji Lubuskiej Strategii Zatrudnienia na lata 2011-2020, która była podstawą do tworzenia Lubuskich planów działań w zeszłych latach, stąd dokonano podsumowań na przestrzeni tych lat. Liczba uczestników zmieniała się i była uzależniona od specyfiki podejmowanych inicjatyw oraz aktualnych potrzeb oraz możliwości. Odnotowano wyraźny wzrost w przypadku priorytetu 1, ukierunkowanego na poprawę miejsc pracy oraz priorytetu 3 zmierzającego do włączenia zawodowego i społecznego. Skala nakładów była również zróżnicowana i uzależniona od możliwości pozyskania środków zewnętrznych. W latach 2011-2017 następował spadek łącznych nakładów, a od 2018 roku nastąpił ponowny wzrost do poziomu rekordowego w okresie pandemii 2020 roku. Wzrost nakładów miał miejsce głównie w ramach priorytetu 1 i 3.

Następnie przedstawiony został materiał związany z wykazem zawodów, w których za przygotowanie zawodowe młodocianych pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, może być dokonywana refundacja kosztów wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne poniesionych przez pracodawcę. Przedstawione zostały uwarunkowania formalno-prawne, materiały na których opierano się w toku prac oraz przebieg procedury aktualizacji wykazu. W toku prac wypracowano projekt, w którym zaproponowano wykreślenie 4 zawodów. Tym samym wykaz po zmianach będzie liczył 135 zawodów.

Ostatnim punktem spotkania była informacja na temat projektu „Prosupport Azja", wdrażanego przez firmę Prosupport sp. z o.o. z Gorzowa Wlkp. Firma ta od wielu lat specjalizuje się w dostarczaniu pracowników stałych i tymczasowych na różnorodne stanowiska, w zależności od konkretnych wymagań pracodawców. Wykorzystuje do tego sieć współpracy z agencjami zatrudnienia na całym świecie, pracę swoich koordynatorów i tłumaczy. Zaprezentowane zostały materiały dotyczące rekrutacji pracowników z Indonezji, szkoleń związanych z przygotowaniem zawodowym i nauką języka polskiego. Pracownicy Prosupport przekazali, iż firma posiada bazę, która zawiera 80 tys. osób chętnych do podjęcia pracy w Polsce. Przedstawiciele firmy podkreślili również, iż ich celem nie jest zabieranie miejsc pracy rodakom, ale wyszukiwanie pracowników na stanowiska pracy, na które nie znajdują się chętni na naszym rynku pracy. Dynamiczne zmiany na rynku pracy wymuszają różne rozwiązania.

W trakcie spotkania członkowie Rady zadawali pytania i podejmowali dyskusję dotyczącą prezentowanych tematów.

Na tym spotkanie Rady zakończono. Następne zaplanowane jest na 10 czerwca 2021 roku.
 

Menu Display