HtmlBox

Partnerstwo lokalne na rzecz kształcenia ustawicznego

Asset Publisher

Spotkanie w ramach partnerstwa na rzecz kształcenia ustawicznego

1 grudnia 2016 roku w Hotelu Amadeus w Zielonej Górze odbyło się spotkanie pt.:  „Kształcenie dziś i jutro". Na spotkaniu obecni byli m.in.: przedstawiciele władz samorządowych, administracji publicznej, organizacji pozarządowych, urzędu marszałkowskiego, uczelni wyższych i szkół zawodowych.

Na zdjęciu osoba otwierająca konferencję
Uczestników spotkania przywitał Łukasz Hudziak wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Zielonej Górze.
 
Jako pierwszy głos zabrał Edwin Gierasimczyk naczelnik Wydziału Rynku Pracy WUP w Zielonej Górze. Wystąpienie dotyczyło m.in. procedury wydawania przez Wojewódzką Radę Rynku Pracy opinii nowych kierunków kształcenia na poziomie ponadgimnazjalnym. W swoim referacie naczelnik podkreślił, iż dyrektor szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe, w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę, ustala zawody, w których kształci szkoła, po zasięgnięciu opinii powiatowej i wojewódzkiej rady rynku pracy co do zgodności z potrzebami rynku pracy. Ponadto, przedstawił informacje (od 2012 roku) dotyczące liczby szkół wnioskujących o opinię, liczbę nowych kierunków kształcenia oraz średnią liczbę kierunków kształcenia przypadającą na jedno posiedzenie WRRP.
 
Na zdjęciu uczestnicy spotkania
 
Następnie głos zabrali przedstawiciele szkół wyższych, których referaty dotyczyły tendencji i kierunków zmian w lubuskim szkolnictwie wyższym.
 
Jako pierwszy głos zabrał  prorektor ds. studenckich dr Przemysław Słowiński z Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. W swoim wystąpieniu wspomniał m.in. o zapleczu technicznym, jakim dysponuje akademia. Podkreślił, iż uczelnia jest dostosowana do osób niepełnosprawnych, budynki nie posiadają barier architektonicznych, a osoby niewidome i niedowidzące mają przydzielonych asystentów. Studenci mogą również korzystać z wirtualnej biblioteki uczelnianej. Wspomniał o drodze administracyjnej jaką uczelnia przeszła od chwili powołania do dnia dzisiejszego.

Na zdjęciu prorektor dr Przemysław Słowiński
Prorektor ds. studenckich dr Przemysław Słowiński z Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp.
 
Z kolejnym referatem wystąpił przedstawiciel Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie - mgr Roman Bajor. Swoje wystąpienie poświęcił - w głównej mierze -  ofercie PWSZ oraz analizie liczby absolwentów przypadających na 10 tys. mieszkańców we wszystkich województwach w Polsce. Podkreślił, iż województwo lubuskie, w liczbie absolwentów, jest na ostatnim miejscu w Polsce, w przeliczeniu na liczbę mieszkańców.
 
Ostatnim przedstawicielem szkół wyższych był dziekan Wydziału Pedagogiki Łużyckiej Wyższej Szkoły Humanistycznej w Żarach – dr Tadeusz Kowalski. W swoim referacie podkreślił, iż szkoła planuje uruchomienie kształcenia dualnego. Podczas tego kształcenia absolwent uzyska dyplom zawodowy oraz będzie mógł udokumentować nabyte podczas nauki trzyletnie doświadczenie zawodowe.
 
Spotkanie zakończył referat Aleksandry Wojtkowiak przedstawicielki WUP w Zielonej Górze. Przedstawiła ona założenia wprowadzonego przez  publiczne służby zatrudnienia nowego narzędzia, jakim jest „Barometr zawodów". To badanie, w którym uczestniczą eksperci, a którego celem jest wskazanie prognoz dotyczących sytuacji zawodów w nadchodzącym roku.
Efektem końcowym jest katalog zawodów, w których znalezienie pracy może być utrudnione oraz tych, w których może wystąpić duże zapotrzebowanie na pracowników. Ponadto, zaprezentowała ona jak korzystać z aplikacji internetowej. 


Materiały prezentowane w toku spotkania:
 
Opiniowanie przez WRRP nowych kierunków kształcenia na poziomie ponadgimnazjalnym
Tendencje i kierunki zmian w lubuskim szkolnictwie wyższym - Prezentacja Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp.
Tendencje i kierunki zmian w lubuskim szkolnictwie wyższym - Prezentacja Łużyckiej Wyższej Szkoły Humanistycznej w Żarach
Barometr zawodów – nowe podejście do prognozowania zapotrzebowania na pracowników.

Menu Display