Zarząd Województwa Lubuskiego na swoim posiedzeniu 4 lutego 2025 roku przyjął Lubuski Plan Działań na Rzecz Zatrudnienia na rok 2025 (LPD/Z 2025).
Plan na 2025 rok przygotował Zespół (specjalnie do tego powołany przez Zarząd Województwa Lubuskiego), w skład którego weszli eksperci z rynku pracy, specjaliści od edukacji i szeroko rozumianego rozwoju przedsiębiorczości. W oparciu o przyjęte założenia do konstrukcji LPD/Z 2025 w pierwszej kolejności przygotowano wstępny projekt Lubuskiego Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia na rok 2025, pozyskano pozytywną opinię o spójności Planu ze Strategią Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Następnie Zespół rekomendował LPD/Z 2025 do konsultacji społecznych, które zakończyły się pozytywnym zaopiniowaniem przez powiaty wchodzące w skład województwa, Wojewódzką Radę Dialogu Społecznego i Wojewódzką Radę Rynku Pracy.
LPD/Z zawiera, uporządkowane priorytety i cele poszczególne zadania zaplanowane w danym roku, podejmowanych i realizowane przez różne jednostki z regionu (zazwyczaj niezależne od siebie). W celu osiągnięcia pożądanych efektów i wyeliminowanie dublowania zadań realizacja Planu zakłada jasny podział ról, współdziałanie i partnerstwo oraz koordynację działań. Zakłada się, iż łącznie z różnego rodzaju przedsięwzięć skorzysta ponad 49,3 tys. osób, przy planowanych nakładach na poziomie ponad 334,6 mln zł.
Przygotowanie Planu przypadło w okresie, gdy ogólny wskaźnik koniunktury gospodarczej utrzymuje się nadal na ujemnym poziomie, a przedsiębiorcy w dalszym ciągu zwracają uwagę na niepewną sytuację gospodarczą. Dlatego też, zadania zaprojektowano w taki sposób, aby moc elastycznie reagować na pojawiające się zagrożenia i wyzwania. Zaplanowano kontynuację wsparcia rozwoju lubuskich firm wraz z doskonaleniem ich kadr. Nadal istotnym celem jest inteligentna, zielona gospodarka oraz doskonalenie kwalifikacji zawodowych (zarówno w formule formalnej, pozaformalnej, jak i nieformalnej). Dalej utrzymywana będzie koncepcja zrównoważonego rozwoju naszego regionu. W tym celu podejmowane będą działania na rzecz włączenia społecznego i zawodowego (zarówno osób, jak i grup posiadających największe trudności na rynku pracy). Wspierana będzie integracja społeczno-zawodowa cudzoziemców i podejmowane będą różnego rodzaju inicjatywy na rzecz ich integracji. Wzmacniane będzie tworzenie i rozwijanie szeroko rozumianej ekonomii społecznej.