Projekt LPD/Z 2024 przygotowany do konsultacji społecznych

19 grudnia 2023 roku Zarząd Województwa Lubuskiego skierował projekt Lubuskiego Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia na rok 2024 do konsultacji społecznych (tj. do powiatów wchodzących w skład województwa, Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy i Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego).
 
Opracowanie i realizacja Planu przypada w czasie, kiedy można mówić o dużej niepewności przyszłych zdarzeń i zmienności warunków globalnych. Od ponad roku możemy mówić o stanie dekoniunktury w gospodarce. Nadal trwa wojna na Ukrainie, co też ma wpływ na sytuację gospodarczą (wzrost kosztów energii, surowców przekłada się m.in. na wzrost kosztów zatrudnienia i prowadzenia działalności). Odczuwany jest brak pracowników (szczególnie wykwalifikowanych), liczba bezrobotnych utrzymuje się na poziomie około 15 tys. Stopa bezrobocia wynosi około 4%. Jednocześnie większości działań na rynku pracy rok 2024 będzie czasem przejściowym. Nowa perspektywa programowania 2021-2027 stawia nowe wyzwania.
Plan składa się z 4 priorytetów, 9 celów operacyjnych i 48 zadań. Przy czym zadania te pogrupowane są tematycznie na projekty, działania i programy. W 2024 roku podejmowanych będzie wiele różnorodnych inicjatyw umożliwiających odnalezienie się nsa rynku pracy różnym grupom społecznym (przedsiębiorcom, pracownikom, bezrobotnym, osobom wykluczonym). Realizowane będą zarówno projekty inwestycyjne, czy przedsięwzięcia mające na celu dofinansowanie i ochronę miejsc pracy, a także szkolenia zawodowe, doradztwo zawodowe oraz przedsięwzięcia służące integracji społecznej.
Zakłada się, że z różnego rodzaju przedsięwzięć w 2024 roku skorzysta ok. 49 tysięcy osób.
 

Załączniki

LPD 2024
LPD 2024.docx 577 KB

Informacje o publikacji dokumentu