Zasady opiniowania kierunków kształcenia przez WRRP

Print Drukuj
 
 Zasady obowiązujące do 1 września 2017 r. !!! 

Załącznik do Uchwały Nr 54/2015
Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy
z 17 czerwca 2015 roku
 
Zasady opiniowania przez Wojewódzką Radę Rynku Pracy kierunków kształcenia
 
Podstawa prawna:

W oparciu o art. 22 ust. 5 pkt 5 ustawy z 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy – zwana dalej ustawą o promocji, do zakresu zadań wojewódzkiej rady rynku pracy należy m.in. wydawanie opinii w sprawach dotyczących kierunków kształcenia, szkolenia.

Zgodnie z art. 39 ust. 5 ustawy z 7 września 1991 roku o systemie oświaty dyrektor szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe, w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę, ustala zawody, w których kształci szkoła, po zasięgnięciu opinii powiatowej i wojewódzkiej rady rynku pracy co do zgodności z potrzebami rynku pracy.

W myśl § 5 ust. 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 14 maja 2014 r. w sprawie rad rynku pracy, rada rynku pracy wyraża swoją opinię, w sprawach należących do zakresu jej kompetencji, w formie uchwały lub odpowiedniego zapisu w protokole posiedzenia rady.
 
Procedura opiniowania:

1. Dyrektor szkoły (lub uprawniona osoba) prowadzącej kształcenie zawodowe składa prośbę (zgodnie ze wzorem stanowiącym załącznik do niniejszych zasad) o zaopiniowanie przez Wojewódzką Radę Rynku Pracy kierunku kształcenia. Prośba powinna zawierać uzasadnienie zasadności i możliwości kształcenia w danym kierunku (w tym możliwości prowadzenia kształcenia na kwalifikacyjnych kursach zawodowych w zakresie kwalifikacji wyodrębnionych w zawodzie). Wzór prośby stanowi załącznik do niniejszych zasad opiniowania przez Wojewódzką Radę Rynku Pracy kierunków kształcenia.

2. Prośba składana jest do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Zielonej Górze (WUP), który prowadzi sekretariat Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy. W sytuacji stwierdzenia braków formalnych (niewypełnienie w sposób kompletny prośby, w tym np. brak wskazania kierunku kształcenia, brak uzasadnienia, brak właściwego podpisu osoby uprawnionej) WUP zwraca się do dyrektora szkoły (uprawnionej osoby) o uzupełnienie braków.

3. Prośby zawierające braki nie będą przedkładane Wojewódzkiej Radzie Rynku Pracy i pozostaną bez rozpatrzenia do momentu uzupełnienia danych. Do prośby szkoła może załączyć opinię innych jednostek, podmiotów i organizacji (np. Powiatowej Rady Rynku Pracy, organizacji pracodawców lub konkretnego pracodawcy, własne analizy wskazujące na zasadność kształcenia na danym kierunku).

4. Wojewódzki Urząd Pracy w Zielonej Górze przygotowuje informację na temat proponowanego kierunku kształcenia w oparciu o dostępne opracowania i materiały (m.in. ranking zawodów deficytowych i nadwyżkowych). Informacja przekazywana jest członkom Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy.
 
5. Wojewódzka Rada Rynku Pracy wydaje opinię na temat kierunku kształcenia na możliwie najbliższym posiedzeniu (z zastrzeżeniem pkt 3).

6. Na posiedzenie Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy zapraszani są przedstawiciele szkoły zwracającej się o opinię, celem udzielenia ewentualnych wyjaśnień (w myśl art. 23 ust. 7 ustawy o promocji).
 
7. Członkowie Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy po zapoznaniu się z powyższymi informacjami
i ewentualnymi wyjaśnieniami przedstawiciela szkoły wydają opinię na temat danego kierunku kształcenia.
 
8. Opinia Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy może być:
  • pozytywna,
  • pozytywna z zastrzeżeniami i/lub uwagami,
  • negatywna.

9. Wojewódzki Urząd Pracy przekazuje (w formie pisemnej) opinię Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy dyrektorowi szkoły (osobie uprawnionej).

10. Od opinii Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy odwołanie nie przysługuje.

Załączniki

Prośba o zaopiniowanie kierunku kształcenia - word
Prośba o zaopiniowanie kierunku kształcenia - word.doc 47 KB
Prośba o zaopiniowanie kierunku kształcenia -
Prośba o zaopiniowanie kierunku kształcenia - pdf.pdf 334 KB
Informacje o publikacji dokumentu