Asset Publisher

Prognoza zapotrzebowania na zawody w 2025

Zakończyła się dziesiąta edycja badania Barometr zawodów, które zostało przeprowadzone na terenie całego województwa lubuskiego. Wyniki badania są dostępne na stronie www.barometrzawodow.pl, gdzie można je przeglądać i analizować.

Lista zawodów deficytowych dla województwa lubuskiego obejmuje 37 pozycji z listy 168 zawodów. Prognoza wskazuje, iż kolejny rok z rzędu największa część zawodów będzie znajdowała się w równowadze – 130 zawodów. Podobnie jak w latach ubiegłych żaden zawód nie został określony jako nadwyżkowy.

wykres zawodów

W grupie zawodów deficytowych znalazły się zarówno profesje wymagające wykształcenia wyższego, jak i te o niskich kwalifikacjach. Niezmiennie od lat poszukiwani są pracownicy w branży medyczno-opiekuńczej (m.in. lekarze czy opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej), na co mogą mieć wpływ zmiany demograficzne. Na podstawie tegorocznej prognozy można wnioskować, iż deficyt odczuwalny będzie również w branży edukacyjnej, transportowo-spedycyjno-logistycznej, budowlanej, elektro-energetycznej, gastronomiczno-turystycznej, spożywczej, finansowo-prawnej, ochrony i bezpieczeństwa oraz produkcyjno-przetwórczej. Niedobory wynikać będą z wymagań pracodawców (brak wymaganych kwalifikacji czy doświadczenia zawodowego), a z drugiej strony z nieodpowiadających kandydatom warunków pracy (wynagrodzenia, czas pracy, forma umowy, charakter pracy).

Powiatowe rynki pracy wykazują się zróżnicowaniem pod względem liczby zawodów w poszczególnych grupach (nadwyżkowe, deficytowe, zrównoważone). Najwięcej zawodów deficytowych odnotowano w powiecie gorzowskim grodzkim i ziemskim oraz nowosolskim, natomiast najmniej w powiecie zielonogórskim grodzkim i ziemskim oraz świebodzińskim. Najwięcej zawodów nadwyżkowych wskazano w powiecie słubickim. W 9 powiatach nie wystąpił żaden zawód nadwyżkowy: gorzowskim ziemskim i grodzkim, krośnieńskim, nowosolskim, sulęcińskim, świebodzińskim, wschowskim, żagańskim i żarskim.

Biorąc pod uwagę poszczególne zawody z grupy deficytowych, braku pracowników we wszystkich powiatach należy spodziewać się wśród kierowców autobusów. Deficyt spowodowany jest nieodpowiadającymi warunkami pracy, a z drugiej strony wymaganiami pracodawcy (posiadanie odpowiedniej kategorii prawa jazdy czy karty kierowcy). W roku poprzednim był to zawód deficytowy w 13 powiatach.
 
Zapotrzebowanie na kierowców autobusów w latach 2024-2025
2 mapy województwa za rok 24 i 25
Źródło: barometrzawodow.pl

W 13 powiatach będzie brakować: nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, pracownicy do spraw rachunkowości i księgowości oraz pracownicy służb mundurowych. W 12 powiatach będzie brakować: elektryków, elektromechaników i elektromonterów, kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, pielęgniarek i położnych, pracowników socjalnych oraz samodzielnych księgowych.
 
Zapotrzebowanie na pracowników służb mundurowych 2024-2025           
mapy województwa za rok 24 i 25

Źródło: barometrzawodow.pl
 

Urząd