HtmlBox

Partnerstwo lokalne na rzecz kształcenia ustawicznego

Asset Publisher

Spotkanie w ramach branżowego partnerstwa lokalnego na rzecz kształcenia ustawicznego „Wielokulturowe aspekty kształcenia ustawicznego”

19 maja 2022 roku odbyło się w hotelu Qubus w Zielonej Górze spotkanie w ramach branżowego partnerstwa lokalnego na rzecz kształcenia ustawicznego. W tym roku spotkanie poświęcone było kształceniu ustawicznemu cudzoziemców. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, administracji publicznej  oraz szkół zawodowych.

W pierwszym wystąpieniu Lubuska Kurator Oświaty, przedstawiła informacje dotyczące edukacji cudzoziemców w lubuskich szkołach. W swoim wystąpieniu pani Kurator przybliżyła m.in.: zasady przyjmowania dzieci cudzoziemców do szkół; procedurę kwalifikacji dzieci/młodzieży do odpowiednich klas oraz regulacje dotyczące organizacji pracy lubuskich jednostek oświatowych. Według danych z systemu informacji oświatowej po 24 lutym br. w lubuskich szkołach uczy się 9.224 dzieci cudzoziemców, w tym uchodźców z Ukrainy - 6.672. Lubuskie szkoły i przedszkola starają się jak najlepiej przygotować do przyjęcia dzieci z Ukrainy, a pojawiające się problemy rozwiązują na bieżąco.

Następnie głos zabrała Dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Zielonej Górze, która omówiła warunki kształcenia młodocianych cudzoziemców przez OHP. Dyrektor przedstawiła jednostki, do których kandydaci na uczestników OHP mogą się ubiegać o przyjęcie oraz omówiła formy kształcenia, przygotowania zawodowego i działania rozwoju zawodowego na rzecz młodocianych cudzoziemców oferowane przez OHP. Wskazała, że Hufiec dodatkowo oferuje młodym ludziom wycieczki zawodoznawcze, wizyty studyjne, giełdy pracy, targi pracy, wymianę międzynarodową, organizację wydarzeń kulturalno-oświatowych i sportowo rekreacyjnych oraz różne inicjatywy na rzecz społeczności lokalnej.

Kolejne wystąpienie dotyczyło „Praktycznych aspektów przygotowania zawodowego młodocianych cudzoziemców", które przedstawił Dyrektor Lubuskiej Izby Rzemieślniczej w Gorzowie Wlkp. Dyrektor podczas swojego wystąpienia poruszył zagadnienia dotyczące dualnego systemu kształcenia, korzyści jakie niesie za sobą kształcenie w rzemiośle, zarówno dla pracodawców, jak i uczących się pracowników oraz przedstawił zakres działania Lubuskiej Izby Rzemieślniczej.
Jako ostatni głos zabrał Zastępca Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Gorzowie Wlkp., który omówił możliwości dostosowania kwalifikacji cudzoziemców w ramach usług oferowanych przez PUP-y. Podkreślił, iż 90 % wszystkich cudzoziemców zgłaszających się do urzędu stanowią osoby z Ukrainy. Prelekcja dotyczyła, w głównej mierze, działań jakie powiatowe urzędy pracy oferują cudzoziemcom. W zakresie legalizacji pracy należą do nich: wydawanie zezwoleń na pracę sezonową, przyjmowanie oświadczeń o powierzeniu pracy oraz wydawanie informacji na temat zapewnienia potrzeb kadrowych podmiotów ubiegających się o zatrudnienie cudzoziemców. Podkreślił, iż obywatele Ukrainy, którzy zarejestrują się w urzędach, mogą korzystać ze wszystkich oferowanych usług i instrumentów rynku pracy, określonych w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Na koniec swojego wystąpienia Dyrektor przypomniał, iż pracodawcy mogą skorzystać ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS), który przeznaczony jest na kształcenie pracodawców i pracowników oraz wspomaga przekwalifikowanie lub aktualizację wiedzy i umiejętności. W roku bieżącym w ramach KFS możliwe jest sfinansowanie szkoleń dla cudzoziemców.

spotkania 19 maj
 
 
 

Menu Display