Pierwsza głos zabrała Regina Korzeniowska wizytator Kuratorium Oświaty. Jej wystąpienie dotyczyło prognozowania zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy. Odniosła się do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, zawodów o największej skali deficytu oraz zawodów najczęściej wybieranych przez uczniów. Wskazała na potrzebę dopasowywania kształcenia zawodowego do zmian na rynku pracy.
Następnie głos zabrała Agata Kurpisz kierownik Zespołu Programów Rynku Pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Zielonej Górze, która przedstawiła zmiany w procedurze opiniowania kierunków kształcenia przez Wojewódzką Radę Rynku Pracy.
Kolejny punkt spotkania dotyczył dualnego kształcenia na poziomie szkolnictwa wyższego, który przedstawił Roman Gawroniak Kanclerz Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. Kształcenie dualne w Akademii prowadzone jest na Wydziale Technicznym na drugim i trzecim roku nauki. Pan Kanclerz podkreślił, iż takie kształcenie daje możliwość zdobywania wiedzy teoretycznej na uczelni, jak i praktycznej w przedsiębiorstwach.
Kolejny z tematów przedstawiła Joanna Szalpuk kierownik projektu, z Agencji Rozwoju Regionalnego w Zielonej Górze. Przedstawiła projekt „Lubuskie bony rozwojowe w subregionie zielonogórskim", który umożliwia mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom skorzystanie z dofinansowania kształcenia pracowników w ramach oferty dostępnej w Bazie Usług Rozwojowych. Omówiła sposób udzielania wsparcia, przysługujące kwoty dofinansowania i obowiązujące limity. Odniosła się również do uzyskanych efektów i wskaźników oraz pokrótce omówiła założenia drugiej edycji projektu, która zostanie uruchomiona w przyszłym roku.
Spotkanie zakończył referat Edwina Gierasimczyka naczelnika Wydziału Rynku Pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Zielonej Górze. Wystąpienie dotyczyło raportu końcowego z badania efektywności wsparcia udzielonego z KFS w 2018 roku w województwie lubuskim. Badanie miało charakter pilotażowy i wstępny, przeprowadzone zostało w oparciu o model Kirkpatrick'a.
Poniżej zamieszczamy materiały prezentowane w toku spotkania:
- Zapotrzebowanie na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy – w odniesieniu do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji
- Prognozowanie zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy
- Opiniowanie przez Wojewódzką Radę Rynku Pracy kierunków kształcenia na poziomie szkół ponadpodstawowych
- Lubuskie bony rozwojowe – wsparcie usług szkoleniowych i doradczych dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców
- Raport końcowy z badania efektywności wsparcia udzielonego z KFS w 2018 roku.